Home / EGM Daire Başkanlıkları / Trafik Hizmetleri Başkanlığı
Trafik Hizmetleri Başkanlığı. Dairesi
Egm Trafik Hizmetleri

Trafik Hizmetleri Başkanlığı

Trafik Hizmetleri Başkanlığı

17 Ekim 1996 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Trafik Hizmetleri Başkanlığı, o tarihten bu yana trafik polisleri ve trafik zabıtalarıyla ortak şekilde çalışmaktadır. Kurum 3 daire başkanlığı ve 1 merkez müdürlüğünden oluşur.

Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın kurulma amacı, trafik kurallarının uygulanması, denetlenmesi ve tedbir alınmasıdır. Kurum gerektiği zaman kural ihlali yapan kişilere cezai yaptırım uygulamakla mükellefken, aynı zamanda araç sürücülerinin sınavları ve belgeleri de Trafik Hizmetleri Başkanlığı tarafından verilir.

Trafikle ilgili hemen hemen her husus Trafik Hizmetleri Başkanlığı tarafından sağlanırken, sürücü kurallarından tutun yaya haklarına kadar pek çok kanun Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın denetimi ve yaptırımı altındadır.


Hakkında Polisevi

Kontrol Et

egm Strateji Geliştirme Dairesi

Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı

Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 2006 yılından bu yana Emniyet Genel Müdürlüğü çatısı altında faaliyetlerini sürdüren …

2 Yorumlar

  1. Trafik polislerinin yaptığı hareketler ve anlamları ile ilgili bilgisi olan var mı arkadaşlar, birde yukarıda yazılanların dışında trafik polisinin görevleri nelerdir. Sadece güneşli havalarda çalışmıyorlar onu biliyorum tabi ama işin zorluklarından bahsedebilirseniz tecrübeli trafik polisi büyüklerimiz varsa aydınlatırsa çok sevinirim.

  2. Eliyle kendisine doğru gel gel işareti yapması hızlan ve geç anlamına gelir, elini yana doğru açıp yukarı aşağı sallaması yavaşla anlamına gelir. Ellerini yukarıda birleştirip çapraz yapmasıda trafiği kesmek anlamına gelir benim bildiklerim bunlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir