Home / Polis Meslek Eğitim Merkezleri / Şehit Mustafa Büyükpoyraz Polis Meslek Eğitim Merkezi
Şehit Mustafa Büyükpoyraz Polis Meslek Eğitim Merkezi

Şehit Mustafa Büyükpoyraz Polis Meslek Eğitim Merkezi

Emniyet Teşkilatı’nın gereksinim duyduğu polis memurlarını yetiştiren, eğitimlerini veren ve her türlü gereksinimlerini karşılayan Polis Meslek Eğitim Merkezleri arasında, Ankara’nın Elmadağ ilçesinde bulunan Elmadağ Şehit Mustafa Büyükpoyraz Polis Meslek Eğitim Merkezi de yer almaktadır. Hali hazırda eğitimlerine devam eden bu POMEM’de, polis memuru adaylarının tüm gereksinimleri karşılanıyor ve parasız yatılı bir eğitim veriliyor. Peki, genel anlamda POMEM eğitimleri nasıl işlemektedir?

POMEM Eğitimleri

POMEM Eğitimleri

Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde verilen eğitimler, nitelikli polis memurlarının yetiştirilmesi için çok önemli. Bu nedenle POMEM’lerde verilen eğitimlerde, çeşitli kademeler bulunur. Bu kademeleri başarılı bir şekilde geçen polis memuru adayları, artık Emniyet Teşkilatı’nın gereksinim duyduğu polisleri yetiştirmektedir. Peki, bu eğitimler nasıl gerçekleştiriliyor?

 • POMEM eğitimlerinden önce, polis memuru alımlarında ilk kademe, Sağlık Kontrolü olarak bilinir. Adayların Sağlık Kontrolü kademesinden sorunsuz bir şekilde geçmesi gerekir.
 • İkinci kademe, Fiziksel Yeterlilik etabından oluşur. Bu etapta adayların belirli engellerden geçmesi, atlaması ve diğer yeterlilikleri gerçekleştirmesi gerekir. Tüm bunları başarılı bir şekilde gerçekleştiren adaylar, Fiziki Yeterlilik etabını da atlatmış olur.
 • Son kademe ise sözlü mülakat olarak bilinir. Sözlü mülakatı da herhangi bir problem olmadan atlatan adaylar, artık POMEM’lere kayıt olma hakkına sahip olurlar.

POMEM’lere kayıt olmadan önceki üç kademeyi başarılı bir şekilde atlatan adaylar, daha sonra Polis Akademisi tarafından eğitim yerlerine atanırlar. Atanma sürecinde adayın evine en yakın POMEM’e atanması gerçekleştirilir. Ancak bu çoğu zaman gerçekleşmez. Çünkü pek çok zaman da uzak POMEM’e bile atama gerçekleşebilir. Bu durum Polis Akademisi’nin inisiyatifine kalmış bir durumdur.

POMEM Koşulları

Polis Meslek Eğitim Merkezi bünyesinde eğitim alıp, aldığı eğitimler ile Emniyet Teşkilatı bünyesinde polis memuru olmak isteyen kişiler, öncelikli olarak bazı koşullara sahip olması gerekir. Bu koşullardan kimileri bir yeterlilik iken, kimileri de geçmişe dayalı değerlerdir. Elmadağ Şehit Mustafa Büyükpoyraz Polis Meslek Eğitim Merkezi de bu koşullardaki adayları eğitmek için bünyesine kazandırmaktadır. Şimdi sizlere bu koşullardan bahsedelim.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • KPSS’den, gerekli puan türünden, yeterli puanı almış olmak,
 • Sol ve sağ gözün 2 numaradan büyük olmaması,
 • Kadın adaylar için en az 1.62 cm, erkek adaylar için de en az 1.67 cm boya sahip olmak,
 • Herhangi bir suçtan, 1 yıl ve üzerinde mahkum olmamak,
 • Silah taşıması için herhangi bir engelinin bulunmaması ve bunun gibi diğer önemli koşullar, POMEM’lere girişlerde dikkate alınmaktadır. Belirlenen koşulların tamamına adayların eksiksiz bir şekilde sahip olması gerekir.

Yukarıdaki koşullara uyulması durumunda, adaylar başvuruları neticesinde 3 aşamalı eğitimlerden geçerler. Burada da başarılı olurlarsa, artık Polis Meslek Eğitim Merkezlerine yerleştirilirler.

Elmadağ Şehit Mustafa Büyükpoyraz Polis Meslek Eğitim Merkezi

Elmadağ POMEM

Ankara’nın Elmadağ ilçesinin sınırları içerisinde yer alan İstasyon Mahallesi, Menderes Bulvarında yer alan Elmadağ POMEM, Emniyet Teşkilatı’nın ihtiyaç duyduğu polisleri başarılı bir şekilde yetiştirmektedir. Elmadağ POMEM ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler de aşağıdaki gibidir:

 • Elmadağ POMEM ilk olarak, Ankara Polis Meslek Yüksekokulu olarak, 14 Mayıs 2011 tarihinde kurulmuştur.
 • 14 Ekim 2011 tarihinde ise Ankara Polis Meslek Yüksekokulu ismi, Elmadağ Polis Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü olarak değiştirilmiştir.
 • 30 Temmuz 2015 tarihinde ise Elmadağ Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır.
 • Son olarak, 26 Nisan 2018 tarihinde, Elmadan Şehit Mustafa Büyükpoyraz Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak hizmetlerine devam etmiştir.

Belirlenen süreler içerisinde pek çok değişikliğe uğrayan Elmadağ POMEM, bugün hali hazırda polis memuru yetiştirmeye devam etmekte ve Emniyet Teşkilatı’nın gereksinimlerini karşılamaktadır. Elmadağ POMEM’e yapılan yerleştirmeler Polis Akademisi tarafından gerçekleştirirken, POMEM’lerde başarılı olan adayların atamaları, Emniyet Teşkilatı tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle POMEM’ler arasında ciddi bir öneme sahiptir.

Ankara’nın Elmadağ ilçesinde yer alan Elmadağ Şehit Mustafa Büyükpoyraz Polis Meslek Eğitim Merkezi, nitelikli polis memuru yetiştiren merkezlerden bir tanesidir. Gerek nitelikleri, gerekse de yerleşme özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, pek çok avantajı adaylarına sunar. Aynı zamanda parasız yatılı bir eğitim olduğu için, tüm gereksinimleri Elmadağ POMEM tarafından karşılanır. Bununla beraber, Elmadağ POMEM’in Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü, 1. Sınıf Emniyet Müdürü olan Salavat Mete PINAR olarak bilinmektedir.


Hakkında Erdem Keleş

Kontrol Et

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Adana POMEM olarak bilinen Kemal Serhadlı Polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir