Home / Polis Alımları / Bekçilik / Polislikte Sağlık Yönetmeliğine Göre En Çok Elenme Nedenleri
sağlık yönetmeliği polis
pmyo sağlık yönetmeliği

Polislikte Sağlık Yönetmeliğine Göre En Çok Elenme Nedenleri

Polislikte Sağlık Yönetmeliğine Göre En Çok Elenme Nedenleri

Polislik mesleğini tercih etmek isteyen polis adayları yazılı sınavda başarı sağladıkları gibi uygulamalı sınavda da başarı sağlamaları gerekmektedir. Uygulamalı sınavda katılmak için ise tam anlamı ile sağlıklı bir vücuda sahip olmak gerekmektedir. Polislik mesleği hem zihnen hem de bedenen yapılan bir meslek olduğu için sadece yazılı sınavda başarı sağlamak Polis Akademisine girmek için yeterli değildir. Bu yazımızda siz değerli polis adayları için polislikte sağlık yönetmeliğine göre en çok elenme nedenleri neler olduğunu derledik.

Öncelikle hangi polislik branşı için sınava katılıyor olursanız olun , tam teşekkülü bir hastaneden sağlık raporu almanız gerekmektedir. Bu raporu okulların gözetim altında olduğu bir hastahaneden almanız gerekmektedir. Raporu almış olduğunuz yer raporun içeriğinden daha önemlidir. Hal böyleyken özel hastaneden ya da sağlık ocağından almış olacağınız bir sağlık raporu da raporun içeriğine bakılmaksızın  geçersiz sayılacaktır.

Raporda yazılı olan teşhis ve  karar hanelerinin boş bırakılması durumunda da sağlık raporunuz geçersiz sayılacaktır. Bu durumda teşhis ve karar hanelerinin boş bırakılmadığına emin olmanız gerekmektedir. Doktor incelemesi sonucunda eğer bir hastalık teşhisine rastlandıysa bu durum da raporda yazılı olan teşhis hanesine hastalığın adı ve derecesi yazılmalıdır. Eğer doktor incelemesi sonucunda herhangi bir hastalık teşhisine rastlanmadıysa bu durumda da teşhis hanesine ‘’Sağlam’’ yazılması gerekmektedir. Raporda yazılı olan karar hanesine ise; ‘’Öğrenci Olur’’ ya da ‘’ Öğrenci Olmaz’’ kararı yazılmaktadır.

Polis Akademisi için önemli olan ve en çok elenmeye neden olan bazı sağlık bölümleri vardır . Bu bölümler şu şekildedir:

Dahiliye Bölümü; sağlık raporu için dahiliye bölümüne gittiğiniz sırada sizin daha önce kullandığınız zararlı maddelerin var olup olmadığına , karaciğer yağlanmasının olup olmadığına ,açlık-tokluk şeker oranına ,kan değerlerine ve enfeksiyonunuzun olup olmadığına bakılır. Burada sorunsuz bir şekilde test sonuçlarına sahip olursanız . Sağlam raporu alıyorsunuz.  Dahiliye Bölümünde dikkat edilmesi gerekmektedir. Elenen adaylar dahiliye bölümünde kontrol edilen durumlarda olumsuzluk yaşayan adaylardır.

Göz Polikliniği ; ilk olarak makineden bir eve bakıyorsunuz kontrol sırasında ve burada göz derecesine bakılıyor daha sonra doktor kontrolü yapılmaktadır. Renk körü testi ve göz derecesi testi yapılmaktadır. Göz kusurlarından dolayı da pek çok aday elenmektedir.

KBB Polikliniği; kulak zarının yırtık olup olmadığına bakılan KBB Polikliniğinde ,ses testi ile duyma oranınıza bakılmaktadır. Burun için ise; et sorunu olup olunmadığına bakılmaktadır fakat konuşurken et bir sorun olmuyorsa problem edilmemektedir. Çok olağan dışı bir durum olmadığı sürece aday elemesi bu sebepten dolayı yapılmaz

Kardiyoloji  Polikliniği; EKG çekimi ile birlikte kalp ritim durumunuza bakılmaktadır.  Yapılmış olan testler inceleniyor.

Üroloji Polikliniği; böbreklerin çalışma düzeyine taş ya da kum olup olmamasına bakılmaktadır. Ayrıca daha önceden dışarıdan bir ameliyat olup olmadığı incelenmektedir.

Nöroloji Polikliniği; beynin denge durumuna bakılmaktadır.

Psikiyatri  Polikliniği; adayların en çok elendiği  polikliniklerden biri olan  psikiyatri  polikliniği, adayların sistemden geçmiş dönemlerde kullandığı ilaç olup olmadığına bakmaktadır. Adayların duygu durumlarına bakılmaktadır.

Göğüs Polikliniği; göğüs filminin incelendiği bu poliklinikte olağan dışı bir durum olmadığı sürece aday elenmemektedir.

Diş Polikliniği; ön dişlerde var olan bir eksiklik olup olmamasına bakılmaktadır. Dolgular diş eksiği ile bakılmıyor olsa da 5 ve daha fazla diş eksiği adayın elenmesine neden olmaktadır.

Cildiye Polikliniği;  vücudun kol, el ve yüz bölümleri incelenmekte olup adayların yine elenmesine neden olan ben büyüklüğü ve sivilce izlerinin oyuk olma durumu bu poliklinikte incelenmektedir

 

 


Hakkında Polisevi

Kontrol Et

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Adana POMEM olarak bilinen Kemal Serhadlı Polis …

2 Yorumlar

  1. POMEM Sağlık şartları ve sağlık yönetmeliği ile ilgili sorular ve yanıtlarının paylaşıldığı bu güzel yazı çok faydalı oldu. Çok sık tuvalet ihtiyacı olduğu için bende böbrek MR’ı çektirdim ama temiz çıktı şükür. En büyük korkum taş ve kum çıkarsa sağlık elemesinden geçemeyeceğimdi. Artık gerisi sınava kaldı hayırlısı bakalım.

  2. Tam teşekküllü bir sağlık muayenesinden geçiriliyorsunuz bir nevi check-up gibi oluyor. Bazı kişiler hiç bilmedikleri bir rahatsızlıklarını öğreniyor bu vesile ile. Hani neye niyet neye kısmet olayı erken teşhis oluyor. Güzel bir uygulama ama sadece yazılı sınav ile alınma mantıklı değil bencede, fiziki sınav ve sağlık kontrolleri şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir