Anasayfa / Polis Alımları / PÖH / Polis Özel Harekat Mülakatları

Polis Özel Harekat Mülakatları

Özel Harekat Mülakatları

Son dönemlerde açmış olduğu kontenjanlar ve yapmış aldığı alımlar nedeniyle emniyet teşkilatının hemen hemen her alanına ilginin yoğun olduğunu görebilmek mümkündür. Özellikle Polis Özel Harekat bünyesine katılmak isteyen birçok kişi, bu alımlar sayesinde isteklerini gerçekleştirebilmektedir. Polis Özel Harekat bünyesine katılabilmek adına belirli şartları karşılamak ve bununla birlikte çeşitli mülakatlardan geçmek gerekmektedir. 28 yaşından gün almamış olan bir birey, lise mezunu olması durumunda istediği gibi Polis Özel Harekat bünyesine başvurabilmektedir. Başvurusu kabul edilen adayların fiziki yeterlilik ve mülakatlardan da başarılı bir şekilde geçmesi durumunda Polis Özel Harekat bünyesine katılabilmesi adına herhangi bir engel kalmamaktadır. Fiziki yeterlilik mülakatlarında başarılı olan adaylar, hemen ardından polis özel harekat sözlü mülakat soruları ve cevapları sonucunda açıklanan mülakat sonuçlarıyla birlikte PÖH olabilmeye hak kazanmaktadırlar.

Polis Özel Harekat Mülakatları

Polis Özel Harekat Fiziki Yeterlilik Mülakatları

Birinci Etap:

Adayalar PÖH olabilmek adına öncelikle fiziki yeterlilik için kurulan parkuru belirli bir sürede tamamlamakla yükümlüdürler. ‘BAŞLA’ komutunun ardından adayın parkur süresi başlar ve aday parkurda zamana karşı yarışmaktadır. İlk etapta jimnastik sıçrama tahtası ile karşılaşmakta olan aday, bu tahta üzerinde 5 defa sağ ve 5 defa sol tarafa olmak üzere çift ayakla sıçrama hareketi yapmaktadır. Adayın sıçramayla ilgili başarısızlık durumunda her sıçrama ya da hatalı hareket adına 2 saniye hanesi eklenmektedir.

İkinci Etap:

Aday ilk etabı tamamladıktan hemen sonra 5 adet araç lastiği ile karşılaşmaktadır ve bu lastikler içerisinden parmak uçlarıyla en hızlı şekilde geçmelidirler. Her hata sonucunda lastik başına 2 saniye ceza puanı adayın hanesine eklenmektedir. Birbirlerine çapraz olarak konumlanan lastik parkurunda adayların zorlanması söz konusu olmamaktadır.

Üçüncü Etap:

Üçüncü etapta adaylar bir nevi güç ve kuvvet testine tabi tutulmaktadır. Adaylar 15 kilo ağırlığına sahip olan kum torbalarını alarak, 10 metre ileride yer alan dubanın etrafında dolanarak tekrar başladıkları noktaya bırakmaktadırlar. Bu etapta hareketi doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmak son derece büyük önem taşımaktadır.

Dördüncü Etap:

Adayların dördüncü etapta karşılaşacakları en önemli materyal sağlık topu olacaktır. Adaylar, bu etapta zamana karşı yarışırken iki nokta arasında belirlenen sağlık toplarına dokunmak zorundadırlar. Aday, öncelikle ikinci topa, sonrasında birinci topa ve sonrasında tekrardan ikinci topa dokunarak 3 defa sağlık toplarına dokunmakla yükümlüdürler. Bu toplar arasında koşu mesafesi bulunmaktadır ve bu koşu mesafesini en hızlı şekilde değerlendirmek söz konusu parkurda son derece önemli bir durumdur.

Beşinci Etap:

Beşinci etap son derece kolay olmakla birlikte bir o kadar da dikkat edilmesi gerekilen bir etaptır. Aday bu etapta öne doğru düz takla atmaktadır ve bu hareketi başarılı bir şekilde yapması gerekmektedir. Minderin üzerinde atılan hatalı takla, adayın mülakattan elenmesine neden olacaktır.

Altıncı Etap:

Beşinci etabın tamamlanmasının hemen ardından, altıncı etapta slalom çubukları adayın karşısına çıkacaktır. Aday bu çubuklardan slalom yaparak geçmek zorundadır. Düz ve çapraz bir şekilde konumlanan bu çubuklar, adayın çevikliğini ve çabukluğunu ölçen en önemli detaylardan biridir. Öte yandan çubuk başına, devrilme ya da atlama durumlarında 2 saniye ceza puanı adayın hanesine eklenmektedir.

Yedinci Etap:

Yedinci etapta adayın karşına birtakım engeller çıkmaktadır ve bu engelleri aşarak bitiş çizgisine ulaşması gerekmektedir. Bu engeller, bir alttan ve bir üstten geçilecek şekilde ayarlanmış olan engellerdir. Üstten atlanılacak engel 50 cm yüksekliğindeyken, alttan geçilecek olan engel ise tam olarak 95 cm yüksekliğindedir. Engeller arasında 2 metre mesafe bulunurken, aday bu kısımda hatalı olarak geçiş yaptığı engel başına 2 saniye ceza puanı alacaktır. Aday bu etabın ardından süresini durdurarak parkuru tamamlayacaktır. Bu parkurun ardından polis özel harekat sözlü mülakat sonuçları ile adayın PÖH bünyesine katıldığı veya katılmadığı belli olmaktadır.

Polis Özel Harekat Sözlü Mülakatları

Pöh sözlü mülakat 2017 yılında parkurda başarılı olan adaylar için yapılmakta olan bir sınavdır. Bu kısımda adaylar bir odada da jüri üyeleri karşısında sözlü olarak mülakata alınmaktadırlar. Adaylara bu kısımda birden fazla sözlü olarak soru sorulmaktadır ve adayların bu sorulara nasıl cevap verdiklerine bakılmaktadır. Adaylara genel kültür soruları sorulurken, dünya çapındaki birçok olay ve örgütler hakkında da sorular sorulabilmektedir. Adaylar bu mülakatında ardından ise ‘pöh sözlü mülakat ne zaman açıklanacak?’ gibi sorular sorarak, mülakatın açıklanacağı tarihi beklemeye çekilmektedirler.


Hakkında polisevi

Check Also

PÖH Olmak için aranan şartlar nelerdir ?

2016 YILI 18.DÖNEM POMEM GİRİŞ SINAVI FİZİKSEL YETERLİLİK SINAV TALİMATI  Başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabının …

Bir Cevap Yazın