Home / Polis Alımları / Polis Olmak İçin Deri Sorunları Engel Mi?
polis alımlarında sağlık yönetmeliği
polislik sağlık elenmeleri

Polis Olmak İçin Deri Sorunları Engel Mi?

Emniyet Teşkilatını temsil eden kıyafet ve görünümleri ile Emniyet Teşkilatı personellerinden olan polisler için de diğer personeller için geçerli olan Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği geçerlidir. Bu yönetmeliğe göre Emniyet Teşkilatı personelinin görev esnasında sadece Emniyet Teşkilatını temsil etmesi gerekmektedir. Bu yüzden tek tip giyim olduğu gibi vücudun görünen bölümlerinde de görev esnasında çalışmakta olan personeli uzaktan tanıyabilecek hiçbir unsura yer verilmemesi gerekmektedir . Bu duruma oldukça dikkat eden Emniyet Teşkilatı , Sağlık Yönetmeliğine uymayan hiçbir adayı Emniyet Teşkilatı personeli olarak bünyesine almamaktadır. Personel alımı için belirli şartlara uyum sağlaması gereken adayların uyum sağlaması gereken bir nokta ise görünümleri yani derilerindeki sorunlardır.

Polis alımlarının yapılması için Sağlık Raporu her zaman ilk şartlardan biri olmuştur. Sağlık Raporu sonuçları her zaman Sağlık Yönetmeliği baz alınarak hazırlanır . Bu yüzden eğer vücudunuzun her hangi bir bölümünde sorun olduğunu düşünüyorsanız ilk önce Sağlık Yönetmeliğine göre bunun bir sorun olup olmadığına bakmanız gerekmektedir.

 

 

 

polis alımlarında sağlık yönetmeliği

Sağlık Yönetmeliğine Göre Sorun Belirten ve Adayların Elenmesine Neden Olan Kusurlar Şu Şekildedir:

  • Beş metreden bakmak şartıyla adayın tanınırlık sağlayan bir lezyonunun bulunması adayın elenmesini engellemektedir
  • Yazlık üniforma giyildiğinde üniformada gözüken ve tanınırlık sağlayan dövmelerin bulunması
  • Vücudun neresinde olursa olsun , tedavi altında iken tam ya da kısmi iyileşme gösterebilen ancak kronik, ilerleyici ya da tekrar edici yapısından kaynaklı olarak yaygın ya da sınırlı ( tek lezyon ile seyreden ya da birden fazla lezyonun tek bir vücut bölgesine yerleştiği ) deri rahatsızlıkları adayların elenmesine yol açan rahatsızlıklardır . Bu rahatsızlıklar bu / bunlar ve benzer türevleridir (psoriasisler, skleroderma plakları, lokalize altrofiller, kronik egzamalar, vitigo plakları, …) gibi rahatsızlıklar ve benzerleri adayların elenmesine yol açmaktadır. Bunun nedeni ise Sağlık Yönetmeliğinin 1. Madde de belirtmiş olduğu gibi ‘’ Beş metreden bakmak şartı ile adayın tanınırlık sağlayan bir lezyona sahip oluyor oluşu adayın elenmesine neden olmaktadır.
  • Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun kapalı bölgelerinde kalan , eşgal belirleyici olmayan , vücutta her hangi bir fonksiyon kaybına yol açmamış olan skartistler, ve yanık sekelleri nevüsler ve cilde ait diğer iyi huylu oluşumlar , kronik bir rahatsızlığa ya da hastalığa bağlı olmayan , vücutta fonksiyon kaybına yol açmamış olan skartisler , keloid ve lekeleri Emniyet Teşkilatı, Sağlık Yönetmeliğine göre sağlam kabul etmektedir.

 

 


Hakkında Gamzenur Aydın

Kontrol Et

Polis Birimleri

Polis Birimleri

Polis Birimleri Türkiye’de ilk kurulan Emniyet Genel Müdürlüğü, 10 Nisan 1845 tarihinde kurulmuş olup; Türkiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir