Home / Polis Alımları / PAEM / Polis Olma Şartları
Polislik
polislik

Polis Olma Şartları

Polis Olma Şartları

Ülkemizde polis olabilmek için sırada bekleyen ve sürekli olarak araştırma yapan birçok genç polis adayı bulunmaktadır. Bu adaylar farklı farklı şekillerde ve yine farklı okullarda eğitim görerek, emniyet teşkilatına polis memuru olarak atanabilmektedirler. Ancak bu konuda seçim yapmak son derece önemlidir. Çünkü, emniyet teşkilatına polis memuru olarak atanabilmek adına birçok eğitim seçeneği ve başvuru seçeneği adayların karşısına çıkmaktadır. Bunların arasında en çok kullanılanı; polis meslek yüksek okulları ile polis memuru olmaktır. Bununla birlikte POMEM, Polis Akademisi gibi okullar sayesinde de polis olabilmek mümkündür. Bu nedenle tüm bu okullar hakkında araştırma yapmak ve gerekli olan başvuru şartlarını karşılamak durumunda polis olabilmenizin önünde hiçbir engel kalmamaktadır.

PMYO ile Polis Olma Şartları

Polis meslek yüksek okulu 2017 yılı için adaylardan belirli başvuru şartları talep etmektedir. Lise ve dengi okullardan mezun olmak, T.C. vatandaşı olmak, YGS’den yeterli olan puanı almış olmak, 18 yaşını tamamlamış ve 26 yaşından tam olarak gün almamış olmak, bayanlar için 162 cm ve erkekler için de 167 cm boyunda olmak, boy kitle endeksi şartlarına uymak, yüz kızartıcı suçlara karışmamış olmak, ağır suçlar işlememiş olmak, başvuru tarihinde herhangi bir siyasi parti bünyesinde altında bulunmamak, uyuşturucu maddeler kullanmamak, belirli şartlardan dolayı soruşturmaya karışmamak ve kamu haklarından mahrum kalmamak gibi koşulları karşılamanız neticesinde başvuru süreciniz olumlu olarak yanıtlanmaktadır. Öte yandan gerekli olan başvuru evraklarını tamamlamanız durumunda mülakatlarda başarılı olursanız, 2 yıllık PMYO eğitiminin ardından polis memuru olarak emniyet teşkilatında görev yapabilmeniz mümkündür.

POMEM ile Polis Olma Şartları

4 yıllık üniversite mezunlarının polis olma şartları olarak da nitelendirilebilecek olan POMEM ile polis olma şartları, PMYO şartlarına göre farklılık göstermektedir. T.C. vatandaşı olmak, dört yıllık üniversite bitirmiş olmak, askerliğini yapmamış erkekler için 28, askerliği yapmış erkeler için de 30 yaşından gün almamış olmak, erkeklerde 167 ve bayanlarda 162 boyundan kısa olmamak, yeterli boy ve kilo oranlarına sahip olmak, yüz kızartıcı ve ağır nitelik taşıyan suçlara bulaşmamış olmak, başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partinin üyesi olmamak, silah bulundurmaya karşın herhangi bir hukuki engele sahip olmamak, KPSS’den istenilen puanı almış olmak ve güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak, POMEM ile polis olmak isteyen adaylardan istenen şartlardır. Bununla birlikte parkur ve sözlü mülakatlardan başarılı olmanız durumunda artık polis olabilmek adına önünüzde herhangi bir engel kalmamaktadır.

Polis Akademisi ile Polis Olma Şartları

Polis liseleri olarak da tabir edilmekte olan Polis Akademisi, öğrenci alımlarında biraz daha detaya inmektedir. Polis akademisine girebilmek adına 3 ana kapsama uygun olmak gerekmektedir.  Sosyal durum ile ilgili koşullara uygun olmak, öğrenim, yaş ve boy ile ilgili koşullara uygun olmak ve sağlık ile ilgili koşullara uygun olmak, Polis Akademisi’nin şartlarıdır. Sosyal koşullar; T.C. vatandaşı olmak, sabıka kaydına sahip olmamak, herhangi bir okuldan disiplin suçları nedeniyle çıkarılmamak, hukuki kovuşturmalara tabi tutulmamak, askerlikle ilişiğin olmaması ve Emniyet Teşkilatına girmeye engel herhangi bir duruma tabi olmamak, Polis Akademisi’nin sosyal  koşulları olarak adayın karşısına çıkmaktadır. Bununla birlikte öğrenim, yaş ve boy ile ilgili koşullar; ÖSYS’den yeterli puanı almak, sınavın yapılacağı yılın 1 Ekim tarihinden itibaren 22 yaşından gün almış olmamak, erkeklerde 167 cm kadınlarda ise 165 cm boyunun altında olmamak şeklinde adayların karşısına çıkmaktadır. Sağlık ile ilgili koşullar ise; vücut yapısı bakımından herhangi bir kusurun olmaması, Türkçe’yi kusursuz konuşmak, duyma ile ilgili sorun yaşamamak, gözlerin yeterli görüş derecesine sahip olması, vücudun görünür yerlerinde herhangi bir belirgin iz ya da ayırt edici özelliği bulunmaması, düztaban, varis ve tüberkülozlu olmamak ve son olarak sevk edilen hastaneden, ‘Polis Akademisi Öğrencisi Olabilir’ raporu almak, Polis Akademisi’nin sağlık koşulları olarak karşınıza çıkmaktadır.

 

 


Hakkında Polisevi

Kontrol Et

Polis Birimleri

Polis Birimleri

Polis Birimleri Türkiye’de ilk kurulan Emniyet Genel Müdürlüğü, 10 Nisan 1845 tarihinde kurulmuş olup; Türkiye …

2 Yorumlar

  1. Polis olma şartları aslında çokta beklediğimden farklı ve ekstra özellikler değilmiş. Ama tabi olmazsa olmaz şartlar da eklenmiş. Fiziki yeterlilik mesela biliyor herkes zaten, sabıka kaydı olmaması ve TC vatandaşı olmakta öyle. Ama varisin engel teşkil edebileceği gibi detayları bilmiyordum herhalde uzun süre ayakta kalma ile alakalı mesleki sıkıntı olabiliyor.

    • Polis olmak ile PÖH olma şartları farklı ama dikkat edin lütfen. Polis olma şartları aslında vatandaşa zorluk olarak yazılmamış. Olmazsa olmaz gereklilikler var sadece. Bu kurallara uygunsanız herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir