Home / Polis Haberleri / Polis Maaşları

Polis Maaşları

Her meslek gruplarında olduğu gibi polis, bekçi, komiser gibi emniyetimizle ilgilenen mesleklerin de yıldan yıla maaş miktarında artış olmaktadır. Bu yazımızda sizler için güncel polis, bekçi ve komiser maaşlarını kıdemlerine göre derledik.

Polis maaşı ne kadar oldu?

Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen meslek maaşlarından biri olan polis maaşları, 2020 yılı ile birlikte memurlara yapılmakta olan maaş zammı ile birlikte kendi içinde ayrılan kıdem maaşları ile artış gösterdi.

Derecesi 8\1 olan polisler için polislik mesleğine yeni başlamış olan polisler Ocak 2020 tarihi ile birlikte 5 bin 950 TL civarında maaş almaktadır.

Derecesi 6/3 olan polisler için polislik mesleğinde 5 ay deneyim kazanan polisler , Ocak 2020 tarihi ile birlikte yani mesleklerindeki 6. Ayları ile birlikte 6 bin 200 TL civarında maaş almaktadır.

Derecesi 4/2 olan 10 yıl boyunca 10 yıllık deneyim sağlamış olan emniyet personeli aylığı 6 bin 350 TL oldu

Derecesi 2/1 olan e 15 yıllık bir deneyime sahip olan deneyimli personelin maaşı Ocak 2020 tarihi ile birlikte 6 bin 500 TL civarında maaş almaya başlamıştır.

Derecesi 1/3 olan ve 20 yıl deneyimli  polis aylığı Ocak 2020 tarihi birlikte 6 bin 600 TL civarındadır

Derecesi 1/4 olan 25 yılı ve üzeri deneyimli polis maaşı ise Ocak 2020 tarihi ile birlikte 4 bin 900 TL seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte ek ödemeler, tazminatlar, aile çocuk yardımları ve görev yeri ile birime göre oluşan farklılıklarda bu maaşlar 5 bin 900 TL seviyesine kadar yükselme göstermektedir.

Komiser maaşları ne kadar oldu?

Maaş artışları tüm meslek gruplarında olduğu gibi komiserlerde de mevcuttur. Ocak 2020 tarihi ile birlikte memurlara yapılan maaş zammı ile maaşlarında yükselme olmuştur. Komiser ile polisler arasında maaş konusunda çok bir fark görülmese de az miktarda maaş oynaması söz konusudur. Ek hiçbir ödeme dahil edilmeden hesaplanan bir komiser maaşı 5 bin 675 TL olarak belirlenmektedir. Bu maaş 8\1 derecesinde göreve yeni başlamış bir komiserin Ocak 2020 ile birlikte alıyor olduğu son durum maaşıdır. Hizmet yılı ve derecesine göre değişim göstermekte olan maaşlar EGM mensubu kişiler için ayrıca yapılmakta olan görev , hizmet yeri, çocuk yardımı ve eş yardımı gibi unsurlara göre de maaşlarda ek ödemeler görülmektedir.

Bekçi maaşları ne kadar oldu?

Bekçiler için verilmekte olan maaş da tıpkı diğer meslek grupları gibi merak edilen bir meslek olmuştur. Ocak 2020 de memurlara yönelik yapılan mesleki maaş zammından etkilenen bir meslek grubu olan bekçilerin diğer meslek gruplarından farklı olarak maaşları eğitim durumlarına göre artış göstermektedir. Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet göstermekte olan bekçiliğin Ocak 2020 yılından itibaren mesleki maaş zammı ile birlikte son maaşları şu şekildedir:

Lise ve dengi mezun olan bekçilerin maaşları aylık: 4 bin 527 TL

Lisans mezunu olan bekçilerin aylık maaşı ise; 4 bin 534 TL

Maaşlar görevin yapıldığı şehre göre farklılık gösteriyor olsa da ek ödeme tutarları ile artış göstermektedir.

 

Özlük haklarına yönelik kazanımlar nelerdir?

Alınan kararlara göre ;

  • 01.2005 tarihi ile birlikte işe başlamış olan ya da başlayacak olan her memura derecelendirme uygulaması yapılacaktır.
  • 02.2005 tarihi ile birlikte işlenen fiili suçların disiplin cezalarında (5525 sayılı Kanunda yer verilen suç türleri dikkat edilerek) affına ilişkin düzenleme yapılmaktadır.
  • Kamu görevlilerinin izin haklarına ( aylıksız , yılık, analık, mazeret, refakat, süt vb…) ilişkin şart ve sürelerde değişiklik yapılmaktadır.
  • KİT personelinin iznine ilişkin bir sonraki yıl devrine ilişkin düzenlemelerin yapılması
  • Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında iztihdam da zorluk çekilen bölgeler ve kamu personelinin adil ve dengeli dağılımına dayalı olarak uygulamaya konulan rota ve zorunlu bölge hizmeti kapsamında sürelerin yeniden değerlendirilmesi
  • İstihdam da zorluk çekilen bölgelerde görev yapan ya da görev yapmak isteyen kamu görevlilerine ilişkin teşvik ödemelerin hayata geçmesi
  • Resmi tatillerde ve hafta sonu tatillerinde çalışmakta olan kamu görevlilerine yönelik ücret ve izin haklarının verilmesi

 

 


Hakkında Polisevi

Kontrol Et

Polis Birimleri

Polis Birimleri

Polis Birimleri Türkiye’de ilk kurulan Emniyet Genel Müdürlüğü, 10 Nisan 1845 tarihinde kurulmuş olup; Türkiye …

2 Yorumlar

  1. Bekçi maaşları bir dönem gündemden düşmüyordu. Bu işin yazı var kışı var. Gecenin bir yarısı dışarıda görevdesin ve karşına her türlü vukuat çıkabilir yani bu iş vasıfsız bir elemana asgari ücret ile yaptırılacak bir iş değil kimse kusura bakmasın lütfen. Rahat uyusun vatandaş diye bekçiler geldi göreve ve hala eleştiriliyor anlam veremiyorum.

  2. Geçtiğimiz gün mahallede bir kavga olayı oldu ve silah çekildi sadece 10 dakika geçmeden polisler olay yerindeydi. Polis maaşıdır, bekçi maaşıdır tartışılması kadar saçma birşey yok bence. Daha gerekli birkaç meslek vardır belki, insanlar gecesini gündüzüne katıyor. Gereken manevi be maddi karşılığı almalılar, tüm polislerimize teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir