Anasayfa / Polis Alımları / PÖH / PÖH Nedir?

PÖH Nedir?

PÖH, Polis Özel Harekat Dairesi Başkanlığının kısaltılmasıdır. İçişleri Bakanlığı’nın onayını alarak 22.03.1983 tarihinde Asayiş Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulmuştur. Geçen zaman ve değişen şartlar sonucunda 1987 yılında Asayiş Dairesi Başkanlığı bünyesinden alınarak Terörle Mücadele ve Harekat Dairesi Başkanlığı bünyesine “Özel Harekat Şube Müdürlüğü” olarak geçiş yapmıştır. 1993 yılında terör olaylarının artmasına paralel olarak Özel Harekat Dairesi Başkanlığı kurulmuş, bu bağlamda 48 ildeki özel harekat şube müdürlükleri buraya bağlanmıştır. PÖH kapsamında alınan eğitimlerde araç, uçak, gemi, metro, tren gibi her türlü kapalı alanda rehin alınan kişileri kurtarma, hava limanlarında operasyon gerektiren olaylara müdahale, hakkında yüksek tehdit belirlenen devlet büyüklerinin ve risk düzeyi yüksek olan büyük elçiliklerin, konsoloslukların, özel yasa çerçevesinde kurulmuş temsilciliklerimizin güvenliğini sağlama görevlerinde duruma uygun eğitim verilmektedir.

Bunun yanı sıra bomba düzeneği imhası, arazide mevzi çatışma ve muharebe, keskin nişancılık eğitimi, meskun mahal operasyonları, yol aramaları, sokak geçişleri, ev aramaları, patlayıcı maddeyi bulma ve imha etme, intikal etme, keşif, pusu, gözetleme, baskın, pusudan kurtulma, yön bulma, üs bölgesi oluşturma, harita okuma, mevzi oluşturma ve arazide konuşlanma eğitimleri verilmektedir. Ayrıca suç faillerini etkisiz haline getirmek, asayiş ve güvenliğini zafiyete uğratan her türlü suçlu ve suça müdahale etmek Özel Harekat Dairesi Başkanlığı görevi kapsamındadır. Ayrıca adli soruşturmacı birimlerin düzenlediği planlı operasyonlara katılırlar. PÖH, Suç işlenme ihtimali yüksek olan bölgelerde her ihtimale karşı hazır kuvvet olarak görev yapar. Özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde asayiş ve terör olaylarında artma olan dönemlerde yerel güçlere takviye ve destek sağlarlar.

Bütün bunların yanı sıra teşkilat içersindeki birimlerin her türlü silah ve operasyonlarında ilgili eksiklerinin giderilmesi açısından, talep olmasıyla birlikte eğitim faaliyetlerini gerçekleştirirler. PÖH’na katılmak isteyenlerde vatan sevgisi, ülke savunmasına katkı verme ve polis üniforması giyme isteği bulunmalıdır. Bu dairenin mensubu olmanın birinci şartı gönüllülük esasıdır. Bunu sebebi de Özel Harekat Dairesinin zorluklarından kaynaklanmaktadır. PÖH katılmak isteyenler 6 aylık bir eğitime tabi tutulurlar. Bu sürenin üç ayı temel polislik eğitimi, üç ayı temel Özel Harekat Eğitimi olarak verilir. Özel Harekat Polisleri, herhangi bir kriz durumunda müdahale etme yetkileri olduğundan kapsamlı eğitimlerle ve sahip oldukları tecrübeyle hızlı analiz yapıp, hızlı bir şekilde inisiyatif alırlar. Bunun sonucunda operasyon halinde anında reaksiyon verirler.

Özel harekat polisleri özellikle en zor operasyon sahası olan meskun mahallerde inanılmaz bir mücadele içine girerler. Gerçekleştirdikleri operasyonlarda sivillere zarar gelmemesi için dikkat edilerek bu operasyonlar yapılır. Bu doğrultuda Polis Özel Harekatına katılmak birçok gencin hayalidir. Polis Özel Harekatına dâhil olmak isteyenler için iki yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki: Polis meslek yüksek okulunda okurken 2. Sınıfın sonuna doğru, Özel Harekat Polisi olmak isteyenlerin başvuruları heyet tarafından değerlendirilir. Bu heyetin değerlendirmesiyle fiziki yeterlilik ve sözlü mülakatta başarılı olan adaylar PÖH eğitimine katılmaya hak kazanırlar. Kursun başarı ile tamamlanmasıyla mesleklerine Özel Harekat Polisi olarak devam ederler. İkinci yol ise 2016 yılı itibariyle kanun hükmünde kararnamede değişikliğe gidilmesi ile ortaya çıkmıştır. Buna göre: En az lise mezunu olmak, askerliğinin bitim tarihinden 3 yıl geçmemiş olması, adayların seçmelerden başarılı olmaları, 6 ay sürecek Özel Harekat Eğitimine katılmak ve başarı ile tamamlamakla Özel Harekat Polisi olmaya hak kazanmaktadırlar.

Ayrıca Emniyet teşkilatında kadrolu olarak çalışan gönüllü polis memuru ya da komiser sınıfından, ceza ve olumsuz sicil almamış, müracaat tarihi itibariyle polis memurları için 28, komiser sınıfı için 31

yaşından büyük olmayanlar, spor ve bedeni geliştirme çalışmalarında yatkınlık gösteren, fiziki güç ve soğukkanlılığa sahip olan, hızlı reflekslere sahip, dayanıklı ve azimli olanlar içinden yapılan mülakatta başarılı olanlar Özel Harekat Eğitim sürecine katılmaya hak kazanırlar. Bu kursu başarı ile bitiren personel PÖH olarak boş olan kadrolara atanırlar. Bunun yanı sıra, PÖH hakkında merak edilen diğer bir konu mesleği icra etme karşılığında verilen maaştır. Maaş miktarları görev yerlerine göre değişiklik göstermekle beraber görev tazminatı da bu doğrultuda belirlenir. Tüm bu maaş bilgileri değerlendirildiğinde PÖH maaşının 4500 ila 5000 TL olduğu söylenebilir.


Hakkında polisevi

Check Also

Bayan Polis Nasıl Olunur 2018 ?

PMYO Aranan Şartlar:  T.C vatandaşı olmak, Lise veya dengi okul mezunu olmak ya da 4.sınıfında …

Bir Cevap Yazın