Home / Polis Alımları / Bekçilik / PÖH Nasıl Olunur
Pöh parkuları
Polis Özel Hareket Parkur

PÖH Nasıl Olunur

Polis Özel Hareket Dairesi Başkanlığı’na bağlı; banka soygunu, terör, rehine, baskın ve olağanüstü durumlarda devreye giren; operasyon birimine PÖH denir.

PÖH Nasıl Olunur?         

PÖH olabilmek için, öncelikle Polis Eğitim Merkezi (PEM) öğrencisi olmak gerekiyor. Bunun dışında; POMEM öğrencileri veya mevcut polislerde dışarıdan başvuru sağlayabiliyor. Fiziki sınav ve mülakat olarak 2 aşamalı geçiş süreci oluyor. 2 aşamadan da başarı ile geçenler, gerekli özel eğitimleri alıyor. PÖH için yaş şartı, adayların 28 yaşından gün almamış olmaları. Bunun dışında, herhangi siyasi partiye üye olmamak, alkol ve diğer bağımlılıklardan tedavi görmemiş olmak gerekiyor. PMYO öğrencileri, eğitimlerinin 2. Yılında PÖH için başvurabiliyor. Başvuran adaylar, çeşitli parkur ve mülakat sınavlarından sonra 3 aylık bir eğitim sonrası PÖH olabiliyor.

pöh-maaşları

Mesleki İçi Alımlarda PÖH Nasıl Olunur?

EGM bünyesinde; polis, komiser, baş komiser ve emniyet amiri sıfatına sahip olan herkes PÖH için başvurabilir. 30 yaşından gün almamış, daha önce PÖH geçmişi olmayan (uzaklaştırılmamış, ilişiği kesilmemiş, hakkından feragat etmemiş), son 3 yıllık puan ortalaması, bağlı bulunduğu birim ortalamasının üzerinde olanlar sınav ve mülakata girmeye hak kazanırlar.

PÖH Fiziki Sınav

PÖH olabilmek için bazı teknik yeterlilikleri taşımanız gerekmektedir. Boy, kilo, sağlık problemleri, esneklik yapınız ve işe uygunluğunuz fiziki sınav sayesinde ölçülür. Fiziki sınav sonrası adaylar işe alım süreci için mülakat sınavına yönlendirirler.

Pöh parkuları

PÖH Mülakat Sınavı

Mülakat sınavında, kart destesi içinden kart çekmeniz gerekmektedir. Çıkan soru üzerine vereceğiniz cevapta; bilgi, anlatım, özgüven ve temsil yeteneği ölçülmekte olup, her kategori için 25 puan almaktasınız. Başarılı olabilmek için 100 üzerinden 70 ve üzeri almalısınız. Aşağıda bazı örnek soruları paylaşıyoruz, çıkmış sorulara çalışmanızda fayda var.

PÖH Mülakatı Örnek Sorular

 1. Neden polis olmak istiyorsun, polisliği bir geçim kaynağı olarak mı görüyorsun?
 2. İlk yardım nedir, ilk yardımı kimler yapmalı?
 3. Arama kurtarma çalışmalarının öneminden bahseder misin?
 4. Empati nedir?
 5. Polis-Medya ilişkisini açıklayınız.
 6. Polis-Halk ilişkisini açıklayınız.
 7. Stres nedir? Stresle mücadele yönteminiz var mı?
 8. Başarılı olduğunuz bir şey söyler misiniz?
 9. Polis olmanın zor yanları nelerdir?
 10. İnternet hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

PÖH Görevleri, Yetkili Alanları ve Sorumlulukları

 • Meskûn alan ve kırsalda, yüksek riskli operasyonlara katılmak,
 • Terör örgütü üyelerini etkisiz hale getirmek,
 • Kaçırılan uçak, gemi, tren ve benzeri seyahat araçlarına kurtarma operasyonu düzenlemek, zanlıları etkisiz hale getirmek,
 • Rehine kurtarma operasyonlarında bulunmak,
 • Devlet büyükleri ve halkın güvenliğini sağlamak,
 • Devletin çıkarını, varlığını, bölünmez bütünlüğünü kayıtsız şartsız korumak
Pöh başvurusu
Pöh sınavları

PÖH Maaşları 2020

PÖH maaşları, 657’ye tabi diğer memurlar gibi farklılık gösterir. Görev yapılan hizmet süresi, medeni halleri, görev aldığı iller, çocuk sayısı gibi faktörler maaşı belirleyen kriterlerdir.

Lise, ortaokul, ön lisans ve lisans mezunu polis, kıdemli polis gibi kademelere göre PÖH maaşı ortalama 5.500 – 6.700 arasında değişiklik göstermektedir. Bunların dışında, Türkiye’nin batı bölgelerinde görev alan PÖH mensubu ile doğu bölgelerinde görev alan PÖH mensubunun maaşı tabii ki aynı değildir. Doğu’da çalışıp, anti terör faaliyetlerine katılan personeller, maaşlarına ek olarak 3.000 TL alırlar.


Hakkında Polisevi

Kontrol Et

Polis Birimleri

Polis Birimleri

Polis Birimleri Türkiye’de ilk kurulan Emniyet Genel Müdürlüğü, 10 Nisan 1845 tarihinde kurulmuş olup; Türkiye …

2 Yorumlar

 1. PÖH olabilmek için PEM öğrencisi olmak gerektiğini yazmışsınız. Artık dıştan alım yapılmıyor mu? PÖH eğitimleri ne şekilde yapılıyor? Parkurların zorlayıcılık derecesi nedir?

 2. Dışarıdan alımlar kapandı. Artık PÖH olabilmeniz için PEM öğrencisi olmanız gerekmekte. Ayrıca eğitimler zorlayıcı. Eğitimler 10 ay kadar devam ediyor. Meskun mahal Operasyon eğitimleri sürekli olarak veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir