Anasayfa / Polis Alımları / PMYO / PMYO Polis Alımı Şartları Değişecek mi ?

PMYO Polis Alımı Şartları Değişecek mi ?

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta SARAÇ, 2017-2018 Yükseköğretim bilimsel niteliği olan Yılı Açılış Töreni”nde YGS hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Lise son öğrencilerinin ve lise mezunlarının polislik mesleğine adım atmalarını sağlayan Polis Meslek Yüksekokulları(PMYO), bilinmiş olduğu üzere YGS barajı ile ön başvuru alıyordu. YGS sisteminde meydana getirilen değişiklik polis alımlarını da etkileyecek.

YÖK Başkanı Yekta SARAÇ’ın açıklaması şu şekilde: “Giriş sistemi şu an 2 aşamalı. İlki Mart diğeri Haziran ayında ve toplam 5 gün. Bu durum lise eğitimini negatif etkilemektedir. Imtihanı 1 haftada gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bir değişim de puan türünde olacak. 18 puan türünü de azaltmayı planlıyoruz. Sayısal, shususi ve eşit ağırlık puan türü olacak. Türkçe ve Matematik, bu imtihanın merkezinde olacak. Milyonlarca öğrenci ve aileye belirtmek isterim ki asla tedirgin olmasınlar, sorular aynen eskisi şeklinde milli Eğitim müfredatından olacak.”

Açıklamadan anlaşıldığı üzere YGS ve LYS birleştirilecek, puan türleri azaltılacak, sayısal, shususi ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Matematik ve Türkçe puanların ağırlığı artacak.

Peki PMYO alımları bu değişimden iyi mi etkilenecek? PMYO adayları 2018 için neler yapmalıdır?
Sevgili gençler. PMYO ön başvurusu için baraj puanı sisteminin devam edeceğini düşünüyoruz. Yeni gelecek olan sınav sistemi, PMYO ön başvurusu için baraj ölçeği olarak kabul edilecektir.

Muhtemelen, sayısal, sözel ve eşit ağırlık türlerinden herhangi birinden, belirlenen baraj puanını geçen kişiler PMYO sınavlarına girme hakkı kazanacaklardır. Baraj puanı olmadan PMYO başvurusu yapma ihtimali yoktur. Baraj puanı olmadan başvuru demek, yüz binlerce ferdin PMYO sınavlarına gireceği anlamına gelir. Bu kadar büyük bir topluluğu sınavlara doğal olarak tutmak, polis okullarının kapasitesini aşacaktır.

PMYO ADAYLARI NELER YAPMALI, NELER DEĞİŞECEK

Değerli Polis Adayları, PMYO ön başvurusu için baraj puanı sisteminin devam edeceğini düşünüyoruz. Yeni gelecek olan imtihan sistemi, PMYO ön başvurusu için baraj ölçeği olarak kabul edilecektir.

Muhtemelen, sayısal, sözel ve eşit ağırlık türlerinden herhangi birinden, belirlenen baraj puanını geçen kişiler PMYO sınavlarına girme hakkı kazanacaklardır. Baraj puanı olmadan PMYO başvurusu yapma ihtimali yoktur. Baraj puanı olmadan başvuru demek, yüz binlerce bireyin PMYO sınavlarına gireceği anlamına gelir. Bu kadar büyük bir topluluğu sınavlara doğal olarak tutmak, polis okullarının kapasitesini aşacaktır.

PMYO sınavları, yani ön sağlık taraması, fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakat ise aynen devam edecektir.

Yeni sistemin uygulama tarihi henüz belli değil. Bu yüzden 2018 PMYO ön başvurularının ve diğer sürecin ne süre olacağı konusu ileriki zamanlarda belli olacak. Yeni sınava nazaran PMYO süreci yine şekillenecek, belki de yaz aylarına kayacaktır.

Bu süreçte, PMYO hedefleyen gençlerin izlemesi gereken süreç aslen çokta değişmedi. Gelecek olan sınavadan en yüksek puanı almaya çalışmak ve fiziki yeterlilik parkuruna hazırlanmak

2018 PMYO Polis Adayı Alım Süreci
Yeni sınav sisteminin uygulanması.
Adayların paunlarının açıklanması.
Puan türlerinden herhangi birinden, PMYO baraj puanını geçen adayların internetten ön başvuru yapmaları.
Ön başvuru sonucu adayların okullara davet edilmesi.
Okullarda evrak teslimi, ön sağlık taraması, fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakatların uygulanması
Kazanan ve yedek adayların açıklanması.
Okulların açılması, intibak süreci, sağlık raporları alınması, yedek planlamaların yapılması.
Gelişmeler oldukça sitemizden duyurmaya devam edeceğiz.


Hakkında polisevi

Check Also

Son 7 senede PMYO, Alınan Kişi Sayısı, Puan durumu Başvuru sayısı

Son 7 senede PMYO, Alınan Kişi Sayısı, Puan durumu Başvuru sayısı Yıllara göre PMYO sonuçları …

Bir Cevap Yazın