Anasayfa / Polis Alımları / PMYO / PMYO ile POMEM Arasındaki Farklar

PMYO ile POMEM Arasındaki Farklar

POMEM PMYO Farkı

PMYO ile POMEM Arasındaki Farklar

Meslek edinmek isteyenler için cazip mesleklerden bir tanesi olan polislik birçok kişi tarafından tercih edilen işler arasında yer alır. Üniversite veya lise mezunları, sürekli olarak polis olabilmek için hangi sınavlara girecekleri konusunda bazı tereddütler yaşamaktadırlar. Bu soru işaretlerinin giderilmesi adına PMYO ve POMEM gibi kurumların tam olarak tanımlamalarının tam olarak bilinmesi gerekmektedir. Bu sayede ise ‘pomem bitiren ne olur?’ ya da PMYO bitiren ne olur?’ gibi soruların cevabı daha net ortaya çıkacaktır.

PMYO Nedir?

Polis Meslek Yüksek Okulu olarak bilinen, Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren bu kurum, önlisans düzeyinde eğitim vermekte olan bir kurumdur. PMYO bünyesine katılabilmek adına lise mezunu olan her genç başvuru yapabilmektedir. PMYO, her sene düzenli olarak başvuru koşullarını yayınlamakta ve adaylarda bu koşullara uygun olmaları sonucunda başvuru yapabilmektedirler. PMYO, emniyetin polis memuru ihtiyacını karşılamakta olan ve bu düzeyde eğitim vermekte olan bir kurumdur. PMYO mezunu olan bir genç, teşkilatta polis memuru olarak işe başlamaktadır. Eğitimleri 2 yıl boyunca yatılı olarak devam ederken, eğitimin sonunda herhangi bir KPSS ya da benzeri sınava girmelerine gerek yoktur. Mesleğe geçişten itibaren , pmyo pomem maaş farkı gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Her iki okuldan da polis memuru olarak mezun olunmaktadır.

POMEM Nedir?

Polis Eğitim Merkezi Müdürlükleri olarak bilinmekte olan ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 6 ay eğitim vererek polis yetiştirmekte olan eğitim kurumuna POMEM adı verilmektedir. POMEM bünyesine başvuru yapabilmek adına öncelikle kişinin 4 yıllık üniversite bitirmiş olması gerekmektedir. Her sene düzenli olarak POMEM bünyesine alımlar yapılarak, verilen eğitim sonucunda emniyet teşkilatı için polis memuru yetiştirilmektedir. Verilen eğitimlerin ve geçilen mülakatların yanı sıra, POMEM bünyesine katıldıktan sonra polis memuru olabilmek adına KPSS’de yeterli olan puanı almak son derece önemlidir. Öte yandan POMEM ya da PMYO’dan polis olmanın herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Yani kısacası Pomem pmyo derece farkı gibi bir durum kesinlikle yoktur ve bununla birlikte okullar sadece emniyet teşkilatının polis memuru ihtiyacını karşılamaktadır. Her iki okulun mezunları özlük olarak aynı olurken, sadece kadro derecelerinde belirli farklılıklar ile karşılaşabilmektedir.

POMEM ve PMYO Farkları Nelerdir?

· POMEM ve PMYO mezunları arasında rütbe olarak farklılık bulunmazken, lise mezunu adaylar sadece PMYO ile polis memuru olabilmektedir. Yani POMEM ile polis memuru olmak söz konusu dahi olmamaktadır. Öte yandan POMEM’e 4 yıllık üniversite mezunlarının başvuruyor olması, bu iki okul arasındaki en temel farklardan biridir.

· Pomem’den mezun olanların maaşları ve PMYO’dan mezun olan kişilerin maaşları hemen hemen birbirlerine yakın olmaktadır. Bölge, mesai saati ve diğer etkenlere göre maaş faktörü farklılık gösterebilmektedir. Ancak şartların aynı olması durumunda her ‘polis memuru’ aynı maaş kategorisinde yer almaktadır.

· Eğitim süresi konusunda PMYO ile POMEM arasında çeşitli farklılıklar vardır. PMYO’da eğitim gören kişiler 2 yıl eğitime tabi tutulurken, POMEM’de eğitim gören kişiler ise 6 aylık bir eğitime tabi tutulmaktadır. Ancak PMYO mezunlarının lise mezunu, POMEM mezunlarının ise 4 yıllık üniversite mezunu olduğunu göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

· PMYO bünyesine katılmak isteyen ve POMEM bünyesine katılmak isteyen adaylara farklı yaş sınırlamaları sunulmaktadır. PMYO’ya katılmak isteyen adaylar 26 yaşından gün almamış olması gerekirken, POMEM bünyesine katılmak isteyen adayların ise 30 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

· POMEM, adayın KPSS puanına göre alım yaparken, PMYO adayın YGS puanına bakmaktadır.


Hakkında polisevi

Check Also

POMEM PMYO Farkı

Pomem Mülakat Soruları

1-) İnkılâpçılık ilkesini anlatınız. İnkılâp, bir toplumun önemli kurumlarını kısa bir süre içinde değiştirip kendini …

Bir Cevap Yazın