Home / EGM Daire Başkanlıkları / Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı
Pasaport emniyet
Pasaport dairesi

Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı

Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı

2010 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı bünyesinde kurulan Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı, pasaportların uluslararası standartlara uygun olmasını ve yüksek güvenlikli şekilde tanzim edilmesini sağlamaktadır.

2013 yılından bu yana Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı ismiyle hizmet veren kurum, 81 ilin İl Emniyet Müdürlüğü’yle beraber çalışarak pasaport hizmetlerini yürütmektedir. Vatandaşların memnun olmasına ve pasaport müracaatlarının hızlı şekilde sonuçlanmasına önem gösteren daire, aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamakta.

Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı, aynı zamanda yurt içinde kullanılan güvenli belgelerin (sürücü belgesi, polis kimlik kartları gibi) tanzimini de sağlayan kurumdur.


Hakkında Polisevi

Kontrol Et

egm Strateji Geliştirme Dairesi

Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı

Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 2006 yılından bu yana Emniyet Genel Müdürlüğü çatısı altında faaliyetlerini sürdüren …

2 Yorumlar

  1. Yeni yapılan düzenlemeye göre sanırım pasaportlar artık nüfus müdürlüklerinden veriliyor. Bence en doğrusu da buydu zaten. Kimlikler ile pasaportların aynı yerden alınması çok mantıklı.

  2. Belirtmekte fayda var. Yurt içi pasaportlar il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden yapılıyor. Fakat yurt dışında dış temsilciliklere gidilebilir. Ayrıca 2020 pasaport harç bedeli en düşük 6 aylık 368,30 TL ye yükseltildi. Bu bedel 4 yıl ve üzerinde 1154,80 TL.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir