Anasayfa / Polis Alımları / PÖH / Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?

Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?

Özel Harekat Polisliği, Özel Harekat Daire Başkanlığı tarafından yetiştirilerek Emniyet Genel Müdürlüğü’nün banka soygunu ve terör eylemleri, baskınlar ve rehine kurtarma gibi özel müdahale gerektiren durumlar için özel silahlar ve taktik kullanan bir operasyon birimidir. Bu birim emniyet teşkilatının en etkili silahlı müdahale birimi olarak bilinir. Polislik branşlarından biri olan Özel Harekat Polisi, ihtiyaca göre belirli zamanlarda alım yapılarak gereksinim duyulan personel ihtiyacı sağlanmaktadır.

Bu kapsamda prosedürlere göre Özel Harekat Polisi olmak isteyenlerin bazı koşulları sağlaması gerekir. Bu koşullar çerçevesinde öncelikle Polis Meslek Yüksekokulu diğer bir adıyla PMYO için gerekli başvuru şartlarını sağlamak ve bu alanda alım olduğu sürece PMYO okuyabilmektedirler. Sonrasında polislik mesleği çerçevesinde kadroluyken, branş seçerken kuruma verilen dilekçe de “Özel Harekat Polisi olmak istiyorum” seçeneği tercih edilip gerekli şartları sağlamanız durumunda müracaatlar bu alanda yapılabilir. Bunun sonucunda 2. sınıfın sonuna doğru seçmelere katılmak gerekir.

Bununla beraber, 17 Ağustos 2016 tarihi itibariyle, 671 sayılı kanun hükmünde kararname ile değişikliğe gidilmiş bir yol daha ortaya çıkmıştır. Bu değişiklik koşulları şu şekilde belirtilmiştir:

*28 yaşından gün almamış olmak,

*Askerden terhisten itibaren 36 ay yani 3 yıl geçmemiş olması,

*En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

*Hem fiziki yeterlilik hem de mülakat sınavından başarılı olunması,

*Kpss puanı aranmaması,

Tüm bu aşamalardan geçen adaylar 6 aylık eğitim alırlar. Bunun 3 aylık kısmı Polislik Eğitimi, 3 aylık kısmı ise Temel Özel Harekat Eğitimi şeklindedir. Bu koşulların sağlanması sonucunda polis eğitim merkezlerinde eğitim alan kişilerin, eğitim sürecini tamamlanmış olması ile göreve başlanabilir. Bu koşulların yanı sıra bazı koşul ve görevlerin daha önceden kabul edilmesi gerekir. Zira Özel Harekat Polisliği zor bir eğitim sürecinin sonunda kazanılmaktadır. Öyle ki bu eğitim sürecinde adayların yarısı Özel Harekat Polisi olmaktan vazgeçmektedir. Tercih yapılırken iyi düşünülmeli ve tehlikeli görevler göze alınmalıdır. Bu şartlar sadece erkekler için değil bayan adaylar içinde geçerlidir. Çoğu görev terör olaylarını yaşandığı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gerçekleşmektedir.


Hakkında polisevi

Check Also

Bayan Polis Nasıl Olunur 2018 ?

PMYO Aranan Şartlar:  T.C vatandaşı olmak, Lise veya dengi okul mezunu olmak ya da 4.sınıfında …

Bir Cevap Yazın