Home / Polis Meslek Eğitim Merkezleri / Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi
Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi

Türkiye’nin en eski polis eğitimi veren şehirlerinden birisi olan Kayseri, Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi ile de adını sıkça duyurmaya başladı. Zaten hali hazırda askeri anlamda da ön planda olan şehir, polis memuru yetiştirme konusunda da diğer şehirlere nazaran biraz daha ileri konumda. Çünkü gerek yerleşke, gerekse de akademik kadro bakımından Kayseri POMEM’in ileri bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Peki, Kayseri POMEM ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kayseri POMEM

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde yer alan Sancaktepe Bulvarı’ndaki bu POMEM, tarihi anlamda çok eski yıllara dayanmaktadır. Türkiye’nin ilk polis okullarından biri olmasının yanında, daima desteklenmiş ve askeri anlamda Kayseri’nin bir merkez olması konusunda atılımlar yapılmıştır. Peki, Kayseri POMEM’in tarihi ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir? Sizlere bunlardan bahsedelim.

 • İlk olarak 4 Kasım 1959 tarihinde Kayseri Polis Eğitim Kurumu ismiyle açılmıştır. O dönemde ileri gelen kişilerin destekleri de üst seviyededir.
 • 1981 yılında Toplum Polisi Eğitim Sitesi için inşaata başlanmış olsa da, 1984 yılında Kayseri Polis Okulu Müdürlüğü olarak resmi hale gelmiştir. Bu da Kayseri’deki ikinci okulun açılışı anlamına gelir.
 • 29 Nisan 1988 tarihinde ise Kayseri Polis Koleji Müdürlüğü’ne dönüştürülmüştür.
 • 18 Mayıs 1992 tarihinde ise Kayseri Polis Okulu adı altında eğitim vermiş ve eğitimler 10 dönem sürmüştür.
 • 9 Mayıs 2001 tarihinde ise bu nadide eğitim kurumu, Kayseri Polis Meslek Yüksekokulu adı altında eğitim vermeye başlamış ve eğitimler 2 yıllık üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde de 13 dönem eğitim verilmiştir.
 • 28 Mayıs 2015 tarihinde ise görevine Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak devam etmiş ve hali hazırda devam etmektedir.

Yukarıda, Kayseri POMEM’in tarihçesi ile ilgili belirli detaylar yer almaktadır. Bu detaylar kapsamında Kayseri POMEM’in ne kadar değerli bir polis eğitim kurumu olduğu ortadadır.

POMEM Hakkında

POMEM Hakkında

Polis Meslek Eğitim Merkezi olan POMEM, 32 farklı ilde bulunmaktadır. Polis memuru adaylarını yetiştiren ve onların tüm gereksinimlerini karşılayan bu kurumlar, Polis Akademisi bünyesinde yer almakta ve Polis Akademisi tarafından da denetlenmektedir. Polis Akademisi’nin şuan ki başkanı da Prof. Dr. Yılmaz Çolak olarak bilinmektedir. Peki, POMEM’ler hakkında bilinmesi gereken değerler nelerdir?

 • POMEM’lerde verilen eğitimler 6 ay sürmekte ve bu 6 ay içerisinde polis memuru adaylarına her türlü nitelik kazandırılmaya çalışılmaktadır.
 • POMEM’ler tarafından adayların tüm gereksinimleri karşılanır ve adayların hiçbir şekilde para ödemesine izin verilmez. Aynı zamanda devlet POMEM’lerde eğitim alan adaylara 6 ay boyunca aylık 500 TL civarında bir harçlık da vermektedir.
 • Eğitimler sırasında adayların denetlenmesi POMEM tarafından gerçekleştirilir.
 • Eğitimlerini tamamlayan adayların görev yerlerine atanmasını ise Emniyet Teşkilatı gerçekleştirmektedir. Ancak başvuru yapıp POMEM’lerde eğitim almaya hak kazanan adaylar, Polis Akademisi tarafından POMEM’lere yerleştirilmektedir.

Yukarıdaki değerler göz önünde bulundurulduğunda, POMEM’lerin polis yetiştirmedeki önemi ortadadır. Çünkü tam anlamı ile eğitimde üst düzey bir standardı getiren bu kurumlar, her yıl daha fazla sayıya ulaşmaktadır. Peki, POMEM’lerdeki eğitimler ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

POMEM Eğitimleri

POMEM Eğitimleri

POMEM’lere yerleşmeden önce, başvuru etabından sonra bazı aşamaların geçilmesi gerekir. Bu aşamaların her biri diğerinden daha önemli ve zor olduğu için, adayların iyi bir şekilde hazırlanması gerekir. Zaten parkurlar için de adayları hazırlayan çeşitli kurslar da bulunur. Peki, POMEM’lere yerleşmeden önce geçilmesi gereken aşamalar hangileridir?

 • Sağlık Kontrolü: Bu aşamada adayların tüm sağlık kontrolleri yapılır ve herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı kontrol edilir.
 • Fiziki Yeterlilik: En zorlu aşama olduğunu söylemek mümkündür. Zor ve kolay olan çeşitli parkurlardan adayların başarılı bir şekilde geçmeleri gerekir.
 • Sözlü Mülakat: Jüri, bu aşamada adaylara çeşitli sorular sorarlar ve bu sorulara doğru cevabın verilmesini isterler. Zorlu bir aşama olduğunu söylemekte fayda vardır.

Yukarıdaki 3 aşamayı da başarılı bir şekilde geçen adaylar, artık Polis Akademisi tarafından eğitim alacakları POMEM’e yerleştirilmektedirler.

Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi, tüm nitelikleri ile polis yetiştirmeye devam etmekte ve bu özelliğini daima korumaktadır. Çünkü Emniyet Teşkilatı’na polis memuru yetiştiren bir kurumdur. Kayseri POMEM, uzunca bir süredir bu görevini hakkıyla yerine getirmektedir.


Hakkında Erdem Keleş

Kontrol Et

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Adana POMEM olarak bilinen Kemal Serhadlı Polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir