Home / Polis Meslek Eğitim Merkezleri / Karaman Polis Meslek Eğitim Merkezi
Karaman Polis Meslek Eğitim Merkezi

Karaman Polis Meslek Eğitim Merkezi

POMEM’ler arasında yer alan Karaman Polis Meslek Eğitim Merkezi, polis memuru adaylarını; teknik ve bilimsel açıdan donanımlı hale getirip, onları Emniyet Teşkilatı bünyesine kazandırmaktadır. Gerek akademik kadrosu, gerekse de vizyonu ve misyonu, Karaman POMEM’i her daim ön plana çıkarmaktadır. Peki, 32 farklı POMEM’den biri olan Karaman POMEM ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Karaman Polis Meslek Eğitim Merkezi

Karaman POMEM

Karaman POMEM, her yıl yüzlerce polis adayını bünyesinde yetiştirmekte ve onların tüm gereksinimlerini eksiksiz bir şekilde karşılamaktadır. Aynı zamanda gereksinimlerinin karşılanmasına ek olarak, tüm eğitim düzeylerinde başarılı olmaları da sağlanmaktadır. Peki, Karaman POMEM ile ilgili öne çıkan detaylar nelerdir?

 • Karaman ilinin merkez ilçesinde yer alan Karaman POMEM, Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunmaktadır.
 • Karaman POMEM’in başkanı ise; 1. Sınıf Emniyet Müdürü ve Polis Başmüfettişi olan Ramazan Engin Öztürk’tür.
 • Devletin İdari Yapısı, Mesleki Yazışma, Temel Hukuk ve Trafik Güvenliği gibi onlarca teknik dersi öğrencilerine sunan Karaman POMEM, öğrencilerinin pratik açıdan da üst düzey bir konuma gelmelerini sağlamaktadır.
 • 2016 yılında kurulan ve akabinde göreve başlayan bu POMEM, her yıl yüzlerce polis memuru adayını Emniyet Teşkilatı bünyesine kazandırmaktadır.
 • İnsan Kaynakları Şube Müdürlüğü, Öğrenci İşleri Müdürlüğü, Eğitim Şube Müdürlüğü, İdari Mali İşler Müdürlüğü ve Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğü olmak üzere 5 farklı müdürlük bulunmaktadır. POMEM’in genelinde de onlarca farklı personel çalıştığı için, eğitimlerde herhangi bir aksaklık meydana gelmemektedir.

Yukarıdaki standartlar göz önünde bulundurulduğunda, Karaman Polis Meslek Eğitim Merkezi, verdiği eğitimler ile Polis Akademisi’nin değerlerinden bir tanesi konumundadır. 4 yıldır polis yetiştiren POMEM, hali hazırda polis yetiştirmeye de devam etmektedir. Peki, POMEM alımları ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

POMEM’lere Alımlar

POMEM’lere Alımlar

Polis Meslek Eğitim Merkezlerine girerek, polis olma hayallerine kavuşmak isteyen adayların, bu hayallerini gerçekleştirmek için, POMEM şartlarını en ince ayrıntısına kadar incelemeleri gerekir. Daha sonra şartları yerine getiren ve ilk etaptan geçen adaylar, artık POMEM’lerde eğitim almaya hak kazanırlar. Peki, bu nasıl olur? Şartlar nelerdir?

 • Adayların tamamının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • KPSS’den, belirtilen puan türünden, talep edilen puanın alınması gerekir.
 • Adayların göz numaralarının 2’den büyük olmaması gerekir.
 • Adayların 18 yaşından gün almış ve 30 yaşından gün almaması gerekir.
 • Silah taşıma konusunda herhangi bir engelinin olmaması gerekir.
 • Herhangi bir suçtan, 1 yıl ve üzeri bir süre ile mahkum olmamaları gerekir.

Yukarıda adı geçen şartları yerine getiren adaylar, POMEM’lerde eğitim almaya hak kazanabilirler. Ancak burada çok önemli bir şart daha vardır. Bu şart da, 3 adımlı bir eliminasyon sisteminden geçmektedir. Burada adı geçen 3 adım ise şu şekildedir: Sağlık Kontrolü, Fiziki Yeterlilik ve Sözlü Mülakat.

POMEM’lerde Sağlanan Hizmetler

POMEM’lerde Sağlanan Hizmetler

Polis Akademisi tarafından denetlenen POMEM’ler, öğrencilerin tüm gereksinimlerini eksiksiz bir şekilde karşılamaktadırlar. Bu nedenle her daim dikkat çekici bir yere sahip olan eğitim kurumları arasınadırlar. Peki, POMEM’lerde verilen eğitimlerde sağlanan hizmetler nelerdir? Sizlere bunlardan bahsedelim.

 • POMEM’lerde eğitim gören adayların tüm özel ve genel gereksinimleri POMEM tarafından eksiksiz bir şekilde karşılanmaktadır.
 • Adaylara devlet tarafından her ay 500 TL harçlık verilmektedir. Bu harçlık 6 ay süre ile verilir. Çünkü POMEM eğitimleri 6 ay sürer.
 • Adayların resmi ve dini bayram izinlerinin yanı sıra, çarşı izinleri de bulunur.
 • Adaylara tüm pratik ve teknik eğitimler verilir. Böylece polis olmanın tüm yükümlülüklerini kazanmaları sağlanır.
 • 6 ay sonunda eğitimleri tamamlanan adaylar, Emniyet Teşkilatı tarafından görev yerlerine atanırlar.

Yukarıdaki standartlar göz önünde bulundurulduğunda, POMEM’lerde verilen eğitimler ve standartlar, adayların tüm gereksinimlerini karşılayacak düzeydedir. Bu nedenle POMEM’lerde 6 ay eğitim alan adayların polislik yönünden yetenekleri üst düzeyde olur. Karaman POMEM de bu eğitimlerin verildiği en önemli POMEM kurumlarından bir tanesidir.

Karaman Polis Meslek Eğitim Merkezi, 2016 yılından itibaren polis yetiştirmeye devam etmekle beraber, adayların gereksinimlerinin tamamını da eksiksiz bir şekilde karşılamaktadırlar. Bu nedenle Polis Akademisi bünyesinde yer alan POMEM’ler arasında en dikkat çekenlerden bir tanesi de Karaman POMEM olarak bilinmektedir. Aynı zamanda yerleşkesi yeni ve tüm standartları da eksiksiz bir şekilde içerisinde barındırmaktadır.


Hakkında Erdem Keleş

Kontrol Et

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Adana POMEM olarak bilinen Kemal Serhadlı Polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir