Home / Polis Meslek Eğitim Merkezleri / Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi
Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi

Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi

Yerleşkesinin yeni olması ve POMEM konusunda tecrübeli olması ile Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi her daim ön planda yer almaktadır. Karabük il sınırları içerisinde yer alan ve her dönem yüzlerce polis memuru adayını yetiştiren bu güzide POMEM, yıllardır görevinin başında yer almaktadır. Peki, Karabük POMEM ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir? Sizlere bunlardan bahsedelim.

Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi

Karabük POMEM

Akören ve Zopran köylerinin yol ayrımında yer alan Karabük POMEM, aynı zamanda Organize Sanayi Bölgesi’nin bitiminde karşınıza çıkar. Yeni bir yerleşke olması ve pek çok müdürlüğü de içerisinde barındırması sebebi ile Karabük POMEM’in diğer POMEM’ler arasında eski bir tarihe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Peki, Karabük POMEM ile ilgili olarak dikkat çeken bilgiler nelerdir?

 • 14 Kasım 2010 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile açılmasına hükmedilmiştir.
 • 26 Mart 2012 tarihinde ise aktif olarak POMEM eğitimlerine başlamıştır.
 • 420 öğrencisi ile eğitime devam eden bu POMEM, her dönem aşağı yukarı aynı sayıda öğrenciyi eğitmek ve Emniyet Teşkilatı bünyesine kazandırmaktadır.
 • Karabük POMEM’de 5 farklı müdürlük bulunmaktadır. Bu müdürlükler ise şu şekildedir: Eğitim Şube Müdürlüğü, Öğrenci İşleri Şube Müdürlüğü, İdari Mali İşler Şube Müdürlüğü, Destek Hizmetler Şube Müdürlüğü ve İnsan Kaynakları Şube Müdürlüğü.
 • Makamın durumuna göre faaliyetlerini sürdüren 4 Büro Amirliği bulunmaktadır.
 • Karabük POMEM’in bulunduğu arazinin büyüklüğü 220 dönüm olarak belirlenmiştir. 9 binayı bünyesinde barındıran bu POMEM’de, 88 personel çalışmaktadır.

Yukarıda da görüldüğü gibi gerek içerisinde barındırdıkları, gerekse de personel sayısının oldukça fazla olması ile Karabük POMEM’in verdiği eğitimler daima çeşitlenmektedir. Peki, genel kapsamda POMEM’lerde verilen eğitimler nasıl işlemektedir?

POMEM Eğitimleri Nasıl İşler?

POMEM Eğitimleri Nasıl İşler?

Polis Meslek Eğitim Merkezleri, polis memuru yetiştirmek için çeşitli eğitimler vermekte ve bu eğitimler sonucunda adayları nitelikli birer polis memuru haline getirmektedirler. Bunun akabinde, eğitimlerdeki profesyonellik gereğince, POMEM’lerde tüm sistemler adayların eğitimlerine odaklı olarak düzenlenmiştir. Peki, nedir bu sistemler?

 • POMEM başvuruları sonrasında adayların POMEM’lere alınması için bir eliminasyon sisteminden geçmeleri gerekir.
 • Geçmeleri gereken eliminasyon sistemi içerisinde “Sağlık Kontrolü”, “Fiziki Yeterlilik” ve “Sözlü Mülakat” bulunmaktadır.
 • Üç aşamayı da başarılı şekilde geçen adaylar, Polis Akademisi tarafından POMEM’lere yerleştirilmektedirler.
 • POMEM’lerde 6 ay süreli bir eğitim olur. Eğitimlerde tüm fiziksel etkinlikler gerçekleştirilir ve adayların çeşitli parkurlarda başarılı olmaları sağlanır. Bu parkurların içerisinde polislik niteliğini içerisinde barındıran tüm etaplar yer almaktadır.
 • Eğitimler yalnızca fiziki yeterlilik eğitimlerinden değil, yazılı derslerden de oluşmaktadır. Bu nedenle öğrencilere gerek teknik, gerekse de bilimsel bilgiler öğretilmektedir.

Yukarıda da net bir şekilde görüldüğü üzere, POMEM’lerde eğitim alan öğrencilerin tamamı, nitelikli bir poliste olması gereken özelliklerin tamamını bünyelerinde barındırmaktadırlar. Bununla beraber, öğrencilerin tüm gereksinimleri de bizzat POMEM tarafından karşılanır. POMEM’ler bu yöndeki tüm desteği ise Polis Akademisi’nden almaktadır. Peki, POMEM’lere alım ile ilgili şartlar var mıdır? Elbette. Şimdi sizlere bu şartlardan bahsedelim.

POMEM’lere Alımlar İle İlgili

POMEM’lere Alımlar İle İlgili

POMEM’ler, çeşitli niteliklere ve değerlere sahip olan adayları, önce üç aşamalı bir eğitimden geçiriyor, daha sonra da POMEM’lerde verdikleri eğitimler ile onları nitelikli hale getiriyor. Peki, üç aşamalı eğitim dışında, hangi şartlar bulunmaktadır? Sizlere bunlardan bahsedelim.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 30 yaşından gün almamış olmak,
 • KPSS’den, belirlenen alanlardan, istenilen puanı almış olmak,
 • Silah taşıma konusunda bir engeli bulunmamak,
 • Herhangi bir suçtan, 1 yıl ve üzerinde mahkum olmamak ve
 • Erkek adaylar için en az 1.67 cm, kadın adaylar için de en az 1.62 cm boya sahip olmak, POMEM’lere alımlarda ilk dikkat edilen değerler arasında yer almaktadır.

Yukarıda adı geçen değer ve niteliklerin yanı sıra, farklı nitelikler de bulunmaktadır. Bunları POMEM başvurusu yapacağınız zaman tüm detayları ile birlikte öğrenebilirsiniz. Ancak bilinmesi gereken ilk kıstaslar bunlardır.

Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi, polis memuru adaylarını, verdiği nitelikli eğitimler ile yetiştirmekte ve Emniyet Teşkilatı’nın bünyesine kazandırmaktadır. Bunun yanında, gerekli olan teknik ve bilimsel bilgiler de eksiksiz bir şekilde aktarılmaktadır. Çünkü polis memuru adaylarının, görevlerini tam kapasiteli bir şekilde yerine getirmeleri sağlanması gerekir. Bu da Karabük POMEM ile gerçekleştirilmektedir.


Hakkında Erdem Keleş

Kontrol Et

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Adana POMEM olarak bilinen Kemal Serhadlı Polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir