Home / Polis Meslek Eğitim Merkezleri / Hatay Polis Meslek Eğitim Merkezi
Hatay Polis Meslek Eğitim Merkezi

Hatay Polis Meslek Eğitim Merkezi

Polis Akademisi’ne bağlı olan ve Emniyet Teşkilatı için polis memuru yetiştiren kurumlardan biri de Hatay Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak bilinir. 32 farklı POMEM’den biri olan Hatay POMEM, yetiştirdiği yüzlerce polis memuru ile Emniyet Teşkilatı’nın gözbebeği konumunda yer alır. Bunun akabinde adayların tüm gereksinimleri de Hatay POMEM tarafından karşılanmakla beraber, yerleşkesinde de tüm imkanlar bulunmaktadır. Peki, Hatay POMEM ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Hatay Polis Meslek Eğitim Merkezi

Hatay POMEM

Hatay ilinin Antakya ilçesinde, İskenderun Karayolu üzerinde yer alan Hatay POMEM, yerleşkesi ile de diğer POMEM’lerden bir adım öne geçmektedir. POMEM, aynı zamanda merkeze 11 km uzaklıktadır. Peki, Hatay POMEM ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • 10 Eylül 2003’teki bakanlar kurulu kararı ile Hatay Polis Meslek Yüksekokulu olarak polis eğitimi faaliyetlerine başlamıştır.
 • İnşa süreci 2004 yılında tamamlanmanın yanında, eğitimler de 2004-2005 eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilmeye başlanmıştır.
 • 30 Temmuz 2015 tarihinde ise Hatay Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü adını almış ve faaliyetlerine bu ad ile devam etmiştir.
 • 768 m2 alana kurulu olan POMEM’in, 5762 m2’si bina alanı olarak bilinmektedir.
 • Eğitim Binası, İdari Bina, Kapalı Spor Salonu, Yemekhane Binası ve Yatakhane Binası ile birlikte, toplam 5 adet bina bulunur.

Yukarıdaki özellikleri ve süreci ile Emniyet Teşkilatı’nın en önemli parçalarından bir tanesi olan Hatay POMEM, eğitimlerine hız kesmeden devam etmektedir. Bu nedenle Polis Akademisi bünyesine dahil olan Hatay POMEM, her dönem yeni polis memurlarını Emniyet Teşkilatı bünyesine kazandırmaktadır. Peki, POMEM ne demek?

POMEM Ne Demek?

POMEM Ne Demek?

POMEM’in açılımı, “Polis Meslek Eğitim Merkezi” olarak bilinmektedir. Uzun yıllardır bu isimler ile açılan toplam 32 farklı POMEM bulunmaktadır. Bu POMEM’lerden kimileri farklı sebepler ile kapatılmış olsalar da, her dönem artarak yeni polis memuru adayları eğitilmeye devam etmektedir. Peki, POMEM’ler hakkında bilinmesi gereken değerler nelerdir? Sizlere bunlardan bahsetmeye çalışalım.

 • POMEM’lere her yıl kadın ve erkek için ayrı ayrı olmak üzere polis memuru adayları alımı gerçekleştirilmektedir.
 • POMEM’lerde verilen eğitimler 6 ay sürmektedir. 6 aydan az süren bir POMEM eğitimi de bulunmamaktadır.
 • Eğitimler sürecinde parasız yatılı eğitim verilir ve adaylardan hiçbir ücret talep edilmez. Aynı zamanda her adaya aylık 500 TL civarında bir harçlık verilmektedir.
 • Adayların çarşı, resmi ve dini bayram izinleri de bulunur.
 • Eğitimlerini tamamlayan adaylar, Emniyet Teşkilatı tarafından görev yerlerine atanırlar.
 • POMEM’lere yerleştirmeleri ise Polis Akademisi tarafından yapılmaktadır.

Yukarıda da görüldüğü üzere, POMEM’ler Emniyet Teşkilatı için nitelikli bir şekilde polis memuru yetiştirmeye devam etmektedir. Polis memurları yetiştirilirken, her türlü gereksinim karşılanır ve aynı zamanda eğitimlerde başarılı olmaları için gerekli düzenlemeler de yapılır. Peki, POMEM’lerde verilen eğitimler nasıldır? Eğitimlerde nasıl bir yol izlenir? Sizlere bunlardan bahsedelim.

POMEM Eğitimleri Nasıl Verilir?

POMEM Eğitimleri Nasıl Verilir?

Polis Meslek Eğitim Merkezleri, polis memuru adaylarının, polislik görevini hakkıyla yerine getirmeleri için eğitimler vermekte ve bu eğitimler 6 ay süreyle devam etmektedir. 6 ay süre sonucunda adaylar, görev yerlerine atanır ve görevlerini yapmaya başlarlar. Peki, bu süreçten önce, POMEM’lere yerleştirilirken nasıl eğitimler verilir? Sonrasında neler yapılır?

 • POMEM’lere başvurduktan sonra yerleştirilme gerçekleştirilmeden önce adaylar üç aşamalı bir süreçten geçmek durumundadırlar.
 • “Sağlık Kontrolü”, “Fiziki Yeterlilik” ve “Sözlü Mülakat” bu üç aşamayı oluşturmaktadır. Adayların bu üç aşamadan sırasıyla başarılı bir şekilde geçmeleri gerekir.
 • Aşamalardan geçtiklerinde, artık Polis Akademisi tarafından eğitim alacakları yerlere yerleştirilirler.
 • Yerleştirme gerçekleştirildikten sonra, adaylara gerek fiziksel eğitimler, gerekse de psikolojik dersler verilmektedir. Bir poliste olması gereken niteliklerin tamamı adaylara kazandırılmaktadır.
 • Eğitim alacakları yerler Polis Akademisi tarafından belirlenir. Ancak bazı durumlarda bu yer yakın olurken, bazen de uzak olabilir. Her daim yaşanılan yere yakın bir POMEM’e yerleştirilemeyebilirsiniz.

POMEM’lerde eğitim süreci ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler yukarıda sıralanmıştır. Tüm bu eğitimler, 32 farklı POMEM’de eş güdümlü olarak gerçekleştirilmektedir.

Hatay Polis Meslek Eğitim Merkezi de, POMEM eğitimi veren kurumlardan bir tanesidir. Bugüne değin yüzlerce polis memurunu eğiten ve Emniyet Teşkilatı bünyesine kazandıran Hatay POMEM, görevine hali hazırda devam etmektedir. Bununla beraber yerleşkesi de tüm gereksinimleri karşılayacak potansiyele sahiptir.


Hakkında Erdem Keleş

Kontrol Et

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Adana POMEM olarak bilinen Kemal Serhadlı Polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir