Home / Polis Meslek Eğitim Merkezleri / Eskişehir Polis Meslek Eğitim Merkezi
Eskişehir Polis Meslek Eğitim Merkezi

Eskişehir Polis Meslek Eğitim Merkezi

Polis Akademisi bünyesinde olan ve Emniyet Teşkilatı için polis yetiştiren kurumlardan biri de POMEM’lerdir. Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak bilinen POMEM’lerden biri de Eskişehir Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak bilinir. Kökü geçmişi olmasının yanında yetiştirdiği yüzlerce polis memuru ile Emniyet Teşkilatı’na fayda sağlamaya devam etmektedir. 32 POMEM’den biri olmasının yanında, yerleşkesi ve yapısı gereği de oldukça önemli bir merkezdir. Peki, Eskişehir POMEM ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Eskişehir Polis Meslek Eğitim Merkezi

Eskişehir POMEM

9 dönemin üzerinde polis memuru adaylarını başarılı bir şekilde eğiten ve Emniyet Teşkilatı’na kazandıran Eskişehir POMEM, şuan hali hazırda açık değil. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kapatılan POMEM için kapatma kararı da yayımlandı. Süreç ile ilgili değerler de aşağıdaki gibidir:

 • 4 Mart 2020 tarihinde, Resmi Gazete’de yayımlanan karar sonucunda, Eskişehir POMEM’in faaliyetlerine son verildi. Bu kararın altında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası vardı.
 • Verilen karar sonucunda, Eskişehir POMEM tüm alt birimleri ile kapatılmış oldu.
 • Eskişehir POMEM aynı zamanda 2017 yılından itibaren polis memuru yetiştirmek için de kullanılmıyordu.
 • 2017 yılından itibaren, Trafik Şube’de göreve başlayan polis memurlarına, Trafik branşı ile ilgili çeşitli eğitimler veriliyordu.
 • 2017 yılından itibaren POMEM olarak kullanılmadığı için de, kapatılması POMEM alımlarına herhangi bir etki yapmayacaktır.
 • Eskişehir POMEM, Eskişehir ilinin Tepebaşı ilçesinde yer alıyordu.

Yukarıda da görüldüğü üzere 2017 yılından beri POMEM eğitimlerine devam edemeyen Eskişehir POMEM, 4 Mart 2020 tarihinde de tamamen kapatıldı.

POMEM Eğitimleri Nasıl Oluyor?

POMEM Eğitimleri Nasıl Oluyor?

POMEM’lerde verilen 6 ay süreli eğitimlerden önce belirli eğitim süreci bulunmakta ve adayların bu süreçten başarılı bir şekilde ayrılmaları gerekmektedir. Zaten bu süreci başarılı bir şekilde atlatan adaylar, daha sonra eğitimlerde polislik ile ilgili tüm detayları en ince ayrıntısına kadar öğrenmektedirler. Peki, bu süreç ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • “Sağlık Kontrolü”, “Fiziki Yeterlilik” ve “Sözlü Mülakat” adında üç aşama bulunmaktadır. Adayların son olarak Sözlü Mülakat’tan da başarılı bir şekilde ayrılması gerekir. Hepsi sürecin içerisine dahildir.
 • Sağlık Kontrolü aşamasında, adaylara her türlü sağlık testi uygulanmakta ve diğer sağlık kontrolleri de gerçekleştirilmektedir. Boy ve kilo ölçümü, vücut kitle endeksi hesaplama ve daha fazlası, Sağlık Kontrolü aşaması içerisine dahildir.
 • Fiziki Yeterlilik, bu aşamalar içerisinde en önemli olanıdır. Çünkü kolay ve zor olmak üzere pek çok etaptan adayların başarılı bir şekilde geçmeleri gerekir. Bu etapları sorunsuz bir şekilde tamamlayan adaylar, Sözlü Mülakata geçmeye hak kazanırlar.
 • Sözlü Mülakat bünyesinde çeşitli sorular adaylara yöneltilir. Aynı zamanda jüri bulunur ve adayların cevapları jüriler tarafından değerlendirilir. Tüm bunlardan da adayın başarılı bir şekilde ayrılması gerekir.

POMEM eğitimi almak ve polis memuru olmak için belirli gereklilikler olduğunu biliyorduk. Eğitimlere geçmeden önceki etap da bu şekildedir ve adaylar zorlukları başararak, polis memuru olmak için önemli adımı atmaktadırlar.

POMEM Şartları Hakkında

POMEM Şartları Hakkında

Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak bilinen POMEM’ler, Türkiye genelinde 32 farklı il bünyesinde eğitim vermektedirler. POMEM’lerden bazıları çeşitli sebepler çerçevesinde kapatılsalar da, diğer tüm POMEM’ler eğitimlerine eksiksiz bir şekilde devam etmektedirler. Peki, bu eğitimlere hak kazanmak ve POMEM başvurusu yapmak için adayların sahip olması gereken nitelikler nelerdir?

 • Erkek adayların en az 1.67, kadın adayların da en az 1.62 cm boya sahip olmaları gerekir.
 • Tüm adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Adaylar, KPSS’den, belirtilen puan türlerinden, yeterli puanı almaları gerekir.
 • Silah taşıma konusunda herhangi bir engellerinin olmaması gerekir.
 • Göz numaralarının, her bir göz için en fazla 2 olması gerekir. Lazer tedavisi olmak sorun teşkil etmemektedir.
 • Adaylar başvurunun kabul edilmesi sonrasında, eğitim almak için yukarıda bahsedilen üç aşamalı süreci başarılı bir şekilde atlatmalıdırlar.

Yukarıdaki hususlar göz önünde bulundurulur ve bu niteliklere sahip olunursa, adaylar POMEM eğitimi alabilirler.

Eğitim alınacak POMEM’lerden bir tanesi de Eskişehir Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak bilinir. 2017 yılında Trafik Polisi eğitim bölgesi olmakla beraber, 2020 yılından itibaren de POMEM olarak faaliyet yürütmemektedir. Resmi Gazete’de yer alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan kararname ile Eskişehir POMEM kapatılmıştır. Ancak bu durum POMEM alımlarına etki etmeyecektir.


Hakkında Erdem Keleş

Kontrol Et

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Adana POMEM olarak bilinen Kemal Serhadlı Polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir