Home / Polis Meslek Eğitim Merkezleri / Erzurum Polis Meslek Eğitim Merkezi
Erzurum Polis Meslek Eğitim Merkezi

Erzurum Polis Meslek Eğitim Merkezi

Tarih içerisinde her daim önemli bir yere sahip olan Erzurum, polis okulu anlamında da köklü bir şehir konumunda. En eski polis okullarından birine sahip olan ve daima bu yönünü geliştiren Erzurum, Emniyet Teşkilatı’nın gereksinimlerini karşılamaya devam etmektedir. Erzurum Polis Meslek Eğitim Merkezi ile de bu anlamda gelişen ve polis memuru adaylarına nitelik kazandıran POMEM, Polis Akademisi’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Peki, Erzurum POMEM ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Erzurum Polis Meslek Eğitim Merkezi (Erzurum POMEM)

Erzurum Polis Meslek Eğitim Merkezi (Erzurum POMEM)

Balkan Harbi ile I. Dünya Savaşı sırasında yaşanan olumsuzluklar karşısında, Emniyet Teşkilatı’nın bel kemiklerinden biri konumuna gelen Erzurum POMEM, bu nedenle günümüzde de bu özelliğini korumaya devam etmektedir. Erzurum POMEM ile ilgili bilinmesi gerekenler de aşağıdaki gibidir:

 • İlkokul, ortaokul, lise, yüksekokul ve fakülte seviyelerinde eğitimler veren ve bu seviyelerdeki öğrencilere farklı konseptlerde beceri sağlayan önemli bir okul konumunda yer almıştır.
 • Polis Mektebi, Polis Okulu, Polis Meslek Yüksekokulu ve Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak polis memuru adaylarını her daim yetiştirmeye devam etmiştir.
 • Zaman içerisinde daima değişikliğe uğrayan ve farklı kollar altında hizmet veren Erzurum POMEM, niteliğini hiçbir şekilde kaybetmemiştir.
 • Hali hazırda Erzurum Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak çalışmalarını sürdürmekte ve Emniyet Teşkilatı için polis yetiştirmeye devam etmektedir.

Yukarıda da görüldüğü gibi Erzurum POMEM’in polis okulu anlamındaki önemi çok büyüktür. Erzurum POMEM Müdürü ise Yüksek Toprak olarak bilinmektedir. Bununla beraber Erzurum Palandöken’de Atatürk Bulvarı üzerinde yer almaktadır.

POMEM Kabul Şartları

POMEM Kabul Şartları

Polis Meslek Eğitim Merkezleri, uzun yıllardır bu konseptle polis yetiştirmekte ve Polis Akademisi bünyesinde yer almaktadırlar. Polislerin her türlü gereksinimlerinin karşılanması, eğitimlerin verilmesi ve yönetimin gerçekleştirilmesi, POMEM’lerin kendi sorumluluklarında yer alır. Peki, POMEM’lerde eğitim alıp, polis olmak için hani şartlar gereklidir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Erkekler için en az 1.67 cm, kadınlar için ise en az 1.62 cm boya sahip olmak,
 • KPSS’den istenilen alandan yeterli puanı almak,
 • 30 yaşından gün almamış olmak,
 • Vücut kitle endeksinin 18 ila 27 arasında olması,
 • Göz bozukluğu çerçevesinde, gözlerin her biri için 2 numaradan büyük olmaması,
 • Herhangi bir suçtan 1 yıl ve üzeri bir süreyle mahkum olmamak ve
 • Silah taşıma engelinin bulunmaması, POMEM’lere kabul konusunda en dikkat çeken şartlar arasında yer almaktadır. Adayların bu şartların tamamına eksiksiz bir şekilde uymaları gerekir. Aksi durumda alımlar gerçekleştirilmeyecektir.

POMEM’lerde eğitim almak için gerekli olan şartlar elbette ki bununla sınırlı değil. Bunun yanında 3 aşamalı bir etabın geçilmesi gerekir. Burada bahsedilen 3 etap sırasıyla şu şekildedir: Sağlık Kontrolü, Fiziki Yeterlilik ve Sözlü Mülakat. Adayların bu 3 etaptan da başarıyla ayrılmaları, polis memuru olmak için POMEM’lere katılmaları yönündeki engelleri kaldıracaktır. Peki, POMEM’lerde verilen eğitim ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

POMEM’lerde Verilen Eğitim

Polis Meslek Eğitim Merkezleri ile polis memuru adaylarına her türlü eğitim eksiksiz bir şekilde verilir ve nitelikli birer polis memuru olmaları sağlanır. Bu nedenle eğitimlerin niteliği de çok önemli bir yere sahiptir. Peki, bu eğitimler ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Eğitimler 6 ay sürmekte ve 6 aydan az bir POMEM eğitimi bulunmamaktadır.
 • POMEM’lerde verilen eğitim süresince her aday aylık 500 TL civarında harçlık alırlar.
 • Adayların her türlü gereksinimi bağlı oldukları POMEM tarafından karşılanır.
 • 6 ay eğitim alan adaylar, bu süreç içerisinde polis olmanın tüm gerekliliklerini elde ederler. Bundan sonra da Emniyet Teşkilatı tarafından görev yerlerine atanırlar.
 • POMEM’lerde eğitim almaları için yapılan yerleştirmeleri ise POMEM’lerin bağlı olduğu Polis Akademisi gerçekleştirmektedir.
 • Yerleştirmeler gerçekleştirilirken, yakınlık göz önünde bulundurulur. Ancak çoğu zaman da adayın evine yakın olan POMEM’e yerleştirme gerçekleştirilmeyebilir.
 • 32 farklı POMEM bulunmakla beraber, POMEM’ler Türkiye’nin tüm önemli bölgelerinde yer almaktadırlar.

POMEM’lerde verilen eğitimlerde dikkat çeken ve bilinmesi gereken değerler yukarıdaki gibidir. Erzurum Polis Meslek Eğitim Merkezi de bu kapsamda eğitimlerini sürdürmekte ve her dönem yüzlerce polis memuru adayını Emniyet Teşkilatı’nın bünyesine kazandırmaktadır. Bununla beraber Erzurum POMEM, Türkiye’nin en köklü POMEM’lerinden bir tanesi olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir.


Hakkında Erdem Keleş

Kontrol Et

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Adana POMEM olarak bilinen Kemal Serhadlı Polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir