Home / Polis Meslek Eğitim Merkezleri / Erzincan Polis Meslek Eğitim Merkezi
Erzincan Polis Meslek Eğitim Merkezi

Erzincan Polis Meslek Eğitim Merkezi

Son yıllarda sayısı artmaya devam eden POMEM kurumları, polis memurlarının yetiştirilmesi için kurulmuşlardır. Birçoğu Polis Meslek Yüksekokulu’ndan ortaya çıksa da, POMEM’lerde verilen eğitimler ve bu eğitimler sonucunda yetiştirilen nitelikli polis memurları, Emniyet Teşkilatı’nın gereksinimlerini karşılama yönündedir. Erzincan Polis Meslek Eğitim Merkezi de, bu tür eğitimleri büyük bir hassasiyet ile sunan kurumlardan bir tanesidir. Peki, POMEM’lere katılmak için gerekli olan şartlar nelerdir?

POMEM Şartları Nelerdir?

POMEM Şartları Nelerdir?

Polis Meslek Eğitim Merkezi şeklinde bir açılıma sahip olan POMEM, polis memurlarının yetiştirildiği bir okul konumundadır. Parasız yatılı şeklinde eğitimler verilmekle beraber, eğitim alan polis memuru adaylarının tüm gereksinimleri de mevcut POMEM tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle adaylar herhangi bir ücrete katlanmak durumunda değillerdir. Peki, POMEM’lere katılmak için hangi şartlar oluşturulmuştur?

 • İlk ve en önemli şart, adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır.
 • Kadın adaylar en az 1.62 cm boya sahip olması gerekirken, erkek adaylar ise en az 1.67 cm olmalıdır.
 • Adayların gözlerinin numarası en fazla 2 olabilir. 2’nin üzerinde bir göz numarasına sahip adaylar POMEM’lere kayıt olamazlar. Lazer tedavisi gördükten sonra başvuru yapmak da imkan dahilindedir.
 • Adayların KPSS’da, belirlenen alanlardan, istenilen puanı almalar gerekmektedir.
 • Herhangi bir suçtan, 1 yıldan fazla hüküm giyen adaylar da POMEM’lere başvuru yapamazlar.
 • Silah taşıma konusunda bir engeli olan adaylar da yine POMEM’e başvuru yapamazlar.

Yukarıdaki kıstaslar göz önünde bulundurularak POMEM’lere başvuru yapılabilmektedir. Bundan sonraki etapta ise çeşitli eğitimler vardır ve bu eğitimler kademeli olarak gerçekleştirilir. Hepsinden başarıyla ayrılan adaylar, artık POMEM’lerde eğitim alıp, polis memuru olabilirler. Şimdi sizlere bu süreç hakkında bahsedelim.

POMEM Süreci

POMEM Süreci

Emniyet Teşkilatı’nın gereksinim duyduğu polis memurlarından bir tanesi olmak isteyen ve bunun için POMEM’lere başvuru yapan adaylar, çeşitli eliminasyon sistemlerinden geçmek durumundadırlar. Burada dikkat çeken de, POMEM eğitimlerinden önceki etaptır. Şimdi sizlere bu etaptan detayları ile birlikte bahsedeceğiz.

 • POMEM başvurusunu yaptıktan sonra adaylar üç farklı etaptan geçerler. Bu etaplar sırasıyla; Sağlık Kontrolü, Fiziksel Yeterlilik ve Sözlü Mülakat olarak bilinir.
 • Sağlık Kontrolü etabı içerisinde adayların tüm sağlık kontrolleri yapılır ve herhangi bir sağlık kusuru olup olmadığı incelenir.
 • Fiziki Yeterlilik etabı ise en önemlisidir. Çünkü bu etap içerisinde pek çok parkur bulunur. Tamamen fiziğe dayalı bir etap olduğu için, genel anlamda elemeler bu etapta gerçekleştirilir. Adayların etap içerisindeki parkurlardan başarıyla ayrılması esastır.
 • Sözlü Mülakat, POMEM sürecinin en değerli etaplarından biridir. Sözlü mülakatta adaylara alan ile ilgili çeşitli sorular sorulur ve bu sorulara doğru cevapların verilmesi beklenir. Jüri önünde doğru cevapları veren adaylar, POMEM’lerde eğitim almaya hak kazanırlar.
 • Üç etapta sorun yaşamayan adaylar, POMEM’lerde parasız yatılı eğitimlerini almaya başlarlar. Bu eğitim süreci en az 6 aydır. Aynı zamanda adayların tüm gereksinimleri Erzincan Polis Meslek Eğitim Merkezi tarafından karşılanır. Üstelik her aday için de aylık 500 TL civarında bir harçlık verilir.

Yukarıda da net bir şekilde görüldüğü gibi POMEM eğitiminden önceki süreç bu şekilde işlemektedir. 6 aylık eğitimi de başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar, artık polis memuru olmak hakkını ellerinde bulundurabilirler.

Erzincan Polis Meslek Eğitim Merkezi

Erzincan POMEM

Erzincan’ın Yalnızbağ Mahallesi, Sivas Caddesi’nde yer alan Erzincan POMEM, nitelikli polis memuru yetiştirmek noktasında önemli bir misyona sahip kurumdur. Kurum çeşitli süreçler içerisinde farklı şekillerde polis yetiştirmeye de devam etmiştir. Bu süreçler aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak 11 Şubat 1985 tarihinde göreve başlayan müdürlük, 1992 senesinde meydana gelen depremle durmuştur. Depremde büyük hasar alındığı için, göreve devam edilememiştir. Müdürlüğün kadrosu Erzurum Polis Okulu’na devredilmiştir.
 • 1 Ekim 1998 tarihinde ise Erzincan Polis Okulu olarak faaliyetlerine devam etmiştir.
 • Müdürlük daha sonra 6 Ekim 2001 tarihi itibari ile 2 yıllık Polis Meslek Yüksekokulu olarak faaliyetlerini sürdürmüştür.
 • 24 Aralık 2014 tarihinden itibaren de Erzincan Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak faaliyetlerini sürdürerek, görevine devam etmiştir.

1650 kişi kapasitesine sahip olan Erzincan Polis Meslek Eğitim Merkezi, Polis Akademisi’ne bağlı POMEM’ler arasında en köklülerden bir tanesidir. Bu nedenle hali hazırda Emniyet Teşkilatı için polis memuru yetiştirmeye devam eden önemli bir kurumdur.


Hakkında Erdem Keleş

Kontrol Et

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Adana POMEM olarak bilinen Kemal Serhadlı Polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir