Home / Polis Meslek Eğitim Merkezleri / Elazığ Zülfü Ağar Polis Meslek Eğitim Merkezi
Elazığ Zülfü Ağar Polis Meslek Eğitim Merkezi

Elazığ Zülfü Ağar Polis Meslek Eğitim Merkezi

Emniyet Teşkilatı’nın gereksinimi olan polis memurlarının yetiştirilmesi için kurulan kurumlardan bir tanesi de Polis Meslek Eğitim Merkezleri, yani POMEM’lerdir. 32 POMEM’den biri de, Elazığ Zülfü Ağar Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak karşımıza çıkar. Nitelikli polis memuru yetiştirmek için üç aşamalı bir eğitim veren POMEM’ler, verdikleri eğitimler ile Emniyet Teşkilatı’nın gereksinimlerini karşılamaktadırlar. Peki, POMEM’lerde verilen eğitim süreci nasıl işlemektedir? Sizlere bunlardan bahsedelim.

POMEM Eğitim Süreci

POMEM Eğitim Süreci

POMEM’lerde verilen eğitimlerde önemli olan, adayların tüm süreci başarılı bir şekilde atlatmasıdır. Bunun için üç aşamalı sürecin başarılı bir şekilde atlatılması gerekir. Bu aşamalar ise şu şekildedir: Sağlık Kontrolü, Fiziki Yeterlilik ve Sözlü Mülakat. Her biri diğerinden önemli olan bu aşamalardan birinden dahi geçemeyen bir aday olursa, adayın polis memuru olma ihtimali ortadan kalkacaktır. Bu dönem polis olma olasılığı da imkansız hale gelecektir. Peki, bu aşamalarda hangi detaylar ön plana çıkar? POMEM parkurunda adayların hangi engellerden geçmesi gerekir?

 • Sıçrama Tahtası: Jimnastik sıçrama tahtası olarak bilinen tahtanın üzerinden toplamda 12 kez sıçranması gerekir. Bunlar 6 kez sağa sıçrama iken, 6 kez de sola sıçrama gerçekleştirilir.
 • Lastiklerin İçerisinden Geçmek: Bu bölümde adaylar 6 adet lastiğin ortasına basarak geçer. Önemli olan, sol ayaksa sol lastik, sağ ayaksa sağ lastiktir. Bu kural önemlidir.
 • Belirlenen Ağırlıkları Taşımak: Adaylar, belirli bir parkur üzerinde ellerindeki ağırlıkları taşırlar. Bu ağırlıklar kadınlar için 20 kg olurken, erkekler için ise 30 kg’dır.
 • Sağlık Topuna Dokunmak: Adaylar bu bölümde belirli aralıklarda duran sağlık toplarına dokunurlar. Elbette ki geçmeleri gereken bir etap da bulunur.
 • Takla Atmak: Adaylar bu bölümde yer minderi üzerinde bir takla atarlar.
 • Slalom Koşu Yapmak: Slalom çubuklarının yanlarından geçilerek, bu etap tamamlanır.
 • Engel Bölümü: 5 farklı engelden, üst ve alt olmak üzerine geçilmesi gerekir.

Yukarıdaki bölümlerin geçilmesi, Fiziki Yeterlilik aşamasına dahil olmaktadır. Bu etap, POMEM eğitimlerinin en önemli etabı olarak da dikkat çeker. Bundan önce Sağlık Kontrolü yapılırken, sonrasında da Sözlü Mülakat gerçekleştirilir. Peki, POMEM’lere kabul şartlarında önemli olan detaylar hangileridir?

POMEM’lere Kabul Şartları

POMEM’lere Kabul Şartları

Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne katılmak ve eğitim alabilmek için başvurudan önce bazı niteliklere sahip olunması gerekir. Bu niteliklere sahip olan adaylar, POMEM’lere başvuru yapma hakkı elde ederler. Peki, bu anlamda dikkat çeken nitelikler hangileridir? Sizlere bunlardan bahsetmeye çalışalım.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • KPSS’den, belirlenen alanlardan yeterli puanı almış olmak,
 • Önlisans ya da lisans mezunu olmak,
 • Göz numarası, bir göz için 2’den büyük olmamak,
 • Erkek adaylar için en az 1.67 cm, kadın adaylar için de en az 1.62 cm boya sahip olmak,
 • Herhangi bir suçtan, 1 yıl ve üzerinde mahkum olmamak ve bunun gibi pek çok önemli kıstas, adayların sahip olması gereken nitelikler arasında yer almaktadır.

Polis Akademisi’nin resmi web sitesi üzerinden tüm bu detaylara ulaşılabilir. Aynı zamanda Polis Akademisi POMEM’lerden sorumlu olduğu için, POMEM’ler ile ilgili tüm detaylar site üzerinden öğrenilebiliyor. Peki, Elazığ Zülfü Ağar Polis Meslek Eğitim Merkezi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Elazığ Zülfü Ağar Polis Meslek Eğitim Merkezi Hakkında

Elazığ POMEM

Elazığ ilinin merkez ilçesinde yer alan Elazığ POMEM, nitelikli polis memurlarının yer aldığı 32 POMEM’den bir tanesidir. İçerisinde POMEM’lerde olması gereken her türlü detay yer almakla beraber, Elazığ POMEM ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

 • 670 m2 üzerine yapılmış bir POMEM’dir. 12.590 m2’si kapalı alan olurken, 27.080 m2’side açık alandır.
 • 1985 tarihinden itibaren nitelikli polis yetiştirmeye başlayan Elazığ POMEM, Polis Meslek Yüksek Okulu olarak faaliyetlerini 2001 yılında yürütmeye başlamıştır.
 • 31 dönem içerisinde 9056 polis memuru yetiştirip, Emniyet Teşkilatı bünyesine kazandırmıştır.
 • 30 Temmuz 2015 tarihinden itibaren, Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak faaliyetlerini gerçekleştirmeye başlamıştır.

Yukarıda, Elazığ il sınırları içerisinde yer alan Elazığ Zülfü Ağar Polis Meslek Eğitim Merkezi ile ilgili gerekli olan bilgilerin tamamı yer almaktadır. Nitelikli polis yetiştirmek için faaliyetlerine hız kesmeden devam eden Elazığ POMEM, ilerleyen dönemlerde de eğitimlerini devam ettirecektir. POMEM kurumları arasında yer alan Elazığ POMEM ile ilgili değişen bilgileri de sizlere aktarmaya devam edeceğiz.


Hakkında Erdem Keleş

Kontrol Et

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Adana POMEM olarak bilinen Kemal Serhadlı Polis …

2 Yorumlar

 1. Elazığ Zülfü Ağar Polis Meslek Eğitim Merkezi için sınav ve parkur geçer notları kaçtır? Geçti kaldı olarak mı değerlendirmeye alınıyor yoksa belirli bir not ortalamasıyla mı?

 2. Geleceğin bayan polisi olmak kolay değil fakat ben inandım ve bunu başaracağım. Tüm arkadaşlara tavsiyemdir ideallerinizden vazgeçmeyin. Özellikle bayanlar yapamazsın diyenlere inat hedefinizin peşinden koşun ve başarana kadar vazgeçmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir