Home / Polis Meslek Eğitim Merkezleri / Bitlis Polis Meslek Eğitim Merkezi
Bitlis Polis Meslek Eğitim Merkezi

Bitlis Polis Meslek Eğitim Merkezi

Gerekli niteliklere sahip olan polis memuru adaylarının 6 ay süreli eğitimlerini veren Polis Meslek Eğitim Merkezleri, POMEM olarak bilinmektedir. Bitlis Polis Meslek Eğitim Merkezi de bu kurumlardan bir tanesidir. Yıllardır eğitimleri tam kapasiteli bir şekilde sürdüren kurumlar, on binlerce polis adayını Emniyet Teşkilatı’nın bünyesine kazandırmıştır. Peki, POMEM başvuruları sürecinden önce, POMEM eğitimleri nasıl gerçekleştirilir? Bu sorunun cevabını vermek gerekir. Öyleyse sorunun cevabını vermeye başlayalım.

POMEM Eğitimleri

Bitlis POMEM

Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde, çeşitli parkurlar çerçevesinde verilen eğitimler ile adaylar polis olmanın niteliklerini kazanmaktadır. Tamamen yatılı olan ve adayların üniforma ile bulunduğu bir kurum olmakla beraber, adayların tüm gereksinimleri devlet tarafından karşılanır. Bu nedenle parasız yatılı olarak adlandırılan bu eğitim, Emniyet Teşkilatı’nın polis ihtiyacını tam anlamı ile karşılamaya yöneliktir. Peki, POMEM eğitimleri ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • POMEM’lerde verilen eğitimler 6 aydır. 6 aydan kısa bir POMEM eğitimi bulunmamaktadır.
 • Gerekli şartlara sahip olan adayların alındığı POMEM’ler, sınırsız alım yapmazlar. Her yıl belirli bir kota olur ve bu kota çerçevesinde alımlar yapılır. 2020 yılında, erkek polis adaylarının, kadın polis adaylarından daha fazla olması beklenmemektedir. Bunun sebebi de, Avrupa standartlarına göre kadın polis sayısını artırmaktır.
 • POMEM’lerde tam anlamı ile 3 aşamalı bir süreç vardır. Adayların bu süreci eksiksiz bir şekilde atlatması gerekir. Fiziksel Yeterlilik aşaması, çeşitli parkurları içerisinde barındırmaktadır.
 • Verilen tüm eğitimlerden eksiksiz bir şekilde geçilmesi gerekir.

Yukarıdaki değerler çerçevesinde verilen POMEM eğitimleri, adayları nitelikli bir polis memuru haline getirecek şekilde düzenlenmiştir. POMEM’lerden sorumlu kurum ise Polis Akademisi’dir. Peki, POMEM’lere alım şartları nelerdir? Sizlere bunlardan bahsedelim.

POMEM Şartları Nelerdir?

POMEM Şartları

POMEM’lere adaylar alınırken, başvuru sürecinden önce bazı niteliklere sahip olmaları gerekir. Bu niteliklere sahip olmayan adaylar, başvuru gerçekleştiremez ve POMEM’lere kayıt olamazlar. Peki, POMEM şartları nelerdir? Sizlere bu şartlardan bahsedelim.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Lisans veya ön lisans düzeyinde yükseköğretim kurumundan mezun olmak, (lisans mezunlarının değeri ve şansı daha yüksektir.)
 • KPSS için belirlenen puan türlerinden, yeterli puanı almış olmak,
 • Gerek kadın adaylar, gerekse de erkek adaylar için 30 yaşından gün almış olmamak,
 • Kadınların en az 1.62 cm, erkeklerin ise en az 1.67 cm boya sahip olması,
 • Silah taşıma konusunda hukuki anlamda bir maninin olmaması,
 • 1 ve daha üzeri süreli bir suçtan mahkum olmamak, POMEM’lere yapılacak olan başvurulardan önce sahip olunması gereken niteliklerdendir.

POMEM’lere başvuru yapabilmek için pek çok şart vardır. Yukarıda belirtilen öncüller, bu şartlardan bazılarıdır. Başvuru yapmadan önce, gerekli olan şartları kurumdan öğrenmelisiniz. Peki, Bitlis Polis Meslek Eğitim Merkezi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Bitlis Polis Meslek Eğitim Merkezi

POMEM Bitlis

32 farklı POMEM’den biri olan Bitlis POMEM, yetiştirdiği polisler ile de adını sıkça duyurmuştur. Bitlis şehir merkezine ortalama olarak 10 km uzak olmasının yanında, Beşminare Mahallesi’nde bulunmaktadır. Kurum hakkında diğer bilinmesi gerekenler ise aşağıdaki gibidir.

 • Kurum, Bitlis – Van karayolu üzerinde yer almakta ve faaliyetlerini sürdürmektedir.
 • 7 Ağustos 2009 tarihinde inşası tamamlanmış ve açılışı gerçekleştirilmiştir.
 • POMEM’lerde gerekli olan ayrıntıların tamamı düşünülerek tasarlanan kampüs, adayların ihtiyacı olan her detayı barındırmaktadır.
 • Binaların tamamına içeriden geçiş bulunmaktadır. Bunun sebebi de, kış aylarında sert soğuklardan korunmak ve binanın dışına çıkmamaktır.
 • Eğitimler, sosyal gereksinimler, temel gereksinimler ve daha fazlası için gerekli olan tüm bölümler özenle hazırlanmış ve faaliyete geçirilmiştir.
 • Öğrencilere bedensel dersler ile beraber zihinsel dersler de eksiksiz bir şekilde verilmektedir. Bu dersler; Polis Mevzuatı, Sosyal Psikoloji ve Toplumsal Olaylar Kitle Yönetimi, Hukuka Giriş, Devletin İdari Yapısı ve çeşitleridir.
 • Adayların tüm gereksinimleri karşılanacak şekilde gerekli olan eşya ve türevleri, kurumumuz tarafından tedarik edilmektedir.

Yukarıda da görüldüğü gibi Bitlis Polis Meslek Eğitim Merkezi bünyesinde, adayların eğitimlerini doğrudan etkileyecek kalitede pek çok seçenek bulunmaktadır. Polis Akademisi tarafından yerleştirilen adaylara, Emniyet Teşkilatı’nda başarılı olacak şekilde eğitimler verilmektedir. Bu nedenle en önemli POMEM’lerden bir tanesi de Bitlis POMEM’dir. Binası yeni olan ve bu sebeple harika bir yapıya sahip olan bu kurumda, verilen eğitimlerde elde edilen standartların tamamı adayların rahatlığı için düzenlenmiştir.


Hakkında Erdem Keleş

Kontrol Et

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Adana POMEM olarak bilinen Kemal Serhadlı Polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir