Home / Polis Alımları / PAEM / Bayan Polis Alımı
Polislik
polislik

Bayan Polis Alımı

Pek çok insanın hayali olan polislik mesleği için her kategoride şartlar değişmektedir.  Bu kategorilerden yaş, eğitim durumu ve cinsiyet gibi kategorilerde değişmektedir. Bu kategoriler üzerinden belirlenen şartlara uygunluk sağlayan adaylar Polis Akademisi için başvuru yapmaktadır. Bayan adaylar da kendi kategorilerinde onlar için belirlenen şartlara uygunluk sağladıkları takdirde Polis Akademisine katılıp polis olma hayallerini gerçekleştirebilirler.

Peki kadın polis alımlarında belirlenen şartlar nelerdir?

Polis Akademisi Başkanlığının yaptığı açıklamaya göre ;  Polis Yüksek Öğretim (POMEM) için; ön lisans ya da lisans mezunları ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından denkliği kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş bayan adaylar için bayan polis alımı yapılacaktır.

Polis Akademisi Başkanlığının devam eden açıklamasında bayan polis alımlarının 2 bin 500’ü lisans mezunu olan bayanlar için olacak. Lisans mezunu adaylarının polis alımı için başvuruda bulunduğu senede 30 yaşından gün almamış olması en önemli şartlardan birirdir. T.C vatandaşı olmayan adaylar için bir polis alımı söz konusu olmadığı gibi , T.C vatandaşı olan bayan polis adayların da polis alımı için başvuru yaptığı senenin bir önceki ya da ondan önceki senesi KPSS sınavına girmiş ve P3 puan türünde en az 60 puan ve üzeri bir puan alması adaylardan beklenen şartlardan bazılarıdır. Eğer adayların ailesinde Emniyet Teşkilatı çalışanı var ise ve aday bu kişinin  eşi ya da çocuğu ise yine aynı yıllarda geçerli olan KPSS sınavının P3 puan türünde en az 48 ve üzeri puan alması yeterli görülmektedir. Aynı uygulama adayın ailesinde şehit personel var ise de geçerlidir.

Ön lisans mezunu olan adaylar için ise;  lisans mezunlarında başta belirlenen 30 yaşından gün almamış olmak ve T.C. vatandaşı olma şartları geçerli olmakla birlikte adayın başvurusunu yaptığı senenin bir önceki senesinde KPSS sınavından P93 puan türünde en az 70 ve üzeri puan alması gerekmektedir. Eğer adayın ailesinde şehit personel ya da Emniyet Teşkilatında çalışmış bir personelin eşi ya da çocuğu ise KPSS sınavından P93 puan türünden 56 puan ve üzeri bir puan almış olma şartı bulunmaktadır.

Başlıca şartlar şu şekildedir;

-İlk olarak adayın T.C. vatandaşı olup olmama duruma bakan Akademi, T.C. vatandaşı olan adayları diğer şartlarda sağlandığı takdirde kabul etmektedir.

-Adayların lisans ya da ön lisans mezunu olmalarına dikkat eden kurum aynı zamanda denklik sağlandığı takdirde yurtdışı mezunu  olan adayları da kabul etmektedir.

-Ölçme  Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından lisans mezunları tarafından adaylık için başvuru yaptığı yılın bir önceki yılı ya da ondan önceki yılında girmiş olduğu KPSS lisans  puan türü P3 de en az 60 puan ; ön lisans için ise aday olmak için başvuru yaptığı tarihin bir önceki yılında girmiş olduğu KPSS de ön lisans puanı P93 türünden en az 70 ve üzeri alma şartı ile kabul edilmektedir.

-Emniyet Teşkilatı  Personeli Şehit ya da Vazife Malulü eş ya da çocuklar için yine aynı şartlarda belirlenen sınav tarihlerinde KPSS lisans puanı türünde en az P3 puanında 48 ; KPSS ön lisans puanı P93 de ise 56 puan ya da üzeri alma şartı ile adaylıkları kabul edilmektedir.

-18 yaşın tamamlandığı günden itibaren sonrasında yapılan yaş büyütme işlemlerinde ilk yaş dikkate alınarak başvuru yapıldığı tarihte 30 yaşından gün almamış olması şartı ile adayların adaylık başvurusu kabul edilmektedir.

-Kadınlar için geçerli olan en kısa boy oranı 1.62cmdir. Beden kitle indeksi ise; 18(dahil)-27(dahil) arasında olan adayların başvuruları uygun bulunmaktadır.

-Başvurusunu yapmış adayların silah taşıma ya da silahlı görev yapacak olmasının hukuki bir engel taşımayacak olması gerekmektedir.

-26/ 04/ 2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 53’üncü  maddesinde de belirtilmiş olduğu gibi belirtilen süre geçmiş olsa dahi adayın kendisinin ya da evli ise eşinin;

1)Kasten işlenen bir suçtan dolayı hüküm giymiş olması ve geri bırakılmış olması  1 yıldan kısa süre haricinde hapiste kalmamış olmak

2)Affa uğramış ya da geri bırakılmış olsa dahi devletin güvenliğine karşı işlenmiş olunan suçlarla neticelenmemiş olmak gerekmektedir.

-Adayın ya da evli ise eşinin ahlak kuralları kapsamında yüz kızartıcı olarak görülen ; genelev, randevuevi , birleşme evi, tak başına fuhuş yapılan konutlarda bulunma ya da toplumca zararlı görünen alkol ya da uyuşturucu benzeri ürünlerden dolayı kullanım ya da satış fark etmeksizin sabıka kaydının bulunmaması

-Adayın polis alımı için başvurmuş olduğu tarihte hiçbir siyasi parti ile hiçbir bağının bulunmuyor oluşu

-Alkol ya da uyuşturucu gibi maddelerden kaynaklı olarak adayın bir tedavi görmemesi ya da geçmiş yıllarında da bu yönde bir tedavi almamış olması

-Adayın kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış oluşu

-Sağlık Yönetmeliği haricinde hiçbir polis eğitim kurumundan çıkarılmamış oluşu

-Aday için yapılmış olan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında hiçbir soruna rast gelmeme

Belirlenen bu şartlarda hiçbir probleme denk gelmeyen adaylar uygulamalı sınav ve ardından gerçekleşmekte olan mülakatın ardından başarı ile sonuçlanırsa polis eğitimine hak görülmüş olmaktadır.

 

 

 

 


Hakkında Polisevi

Kontrol Et

Polis Birimleri

Polis Birimleri

Polis Birimleri Türkiye’de ilk kurulan Emniyet Genel Müdürlüğü, 10 Nisan 1845 tarihinde kurulmuş olup; Türkiye …

2 Yorumlar

  1. Başörtü kullanıyorum. Başörtü personel alımı için engel midir? Kapalı bir kadın polis olabilir mi? Yada seçildikten sonra başörtü takmak sorun olur mu?

  2. Nagihan Hanım artık başörtülü kadınlar da polis olabiliyorlar. Mülakatlar ve görev süreniz boyunca başörtünüzü çıkartmak durumunda değilsiniz. Kendim bizzat başörtülü polis memuruna denk geldim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir