Home / Polis Meslek Eğitim Merkezleri / Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi
Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi

Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi

Polis memurlarını 6 ay süreyle yetiştiren, geliştiren, her türlü barınma ve yiyecek ihtiyacını karşılayan, Polis Akademisi’ne bağlı olan Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi, bu yıl da aynı hızla yeni polis memuru adaylarını yetiştirmeye devam ediyor. Emniyet Teşkilatı’nın gereksinim duyduğu polislerin yetiştirilmesi için, özel etaplar ve alanlar hazırlanıyor ve 6 ay eğitim veriliyor. Peki, genel anlamda POMEM ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

POMEM Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Mevcut olan POMEM’lerin maksimAydın POMEMum düzeyi, Emniyet Teşkilatı’nın bu dönemki düşündüğü polis memuru sayısı ve kadın ile erkek adayların alımı ile ilgili değerlerin göz önünde bulundurulması ile POMEM’lere polis memuru adayları alınmaktadır. Bu yıl alınacak ortalama kadın polis memuru sayısı 2.500 civarı olacakken, erkek polis memuru adaylarının sayısı da bilinmemektedir. Peki, POMEM hakkında diğer bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • POMEM’lere alınacak olan polis memuru adaylarının sayıları, başkanlık tarafından açıklanır.
 • Polis Akademisi, hangi adayın, hangi merkeze gideceğini bu şekilde belirler. Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi de, POMEM merkezleri arasında yer alır. Ancak uzaklık ve yakınlık faktörleri genellikle dikkate alınmaz.
 • Her yıl belirli sayıda kadın ve erkek polis memuru adayı alınır. Bu adayların, 3 farklı etaptan geçmesi gerekir. Bu şekilde yeterlilik düzeyleri de belirlenmiş olur.

Yukarıda da görüldüğü üzere, POMEM’lere alımlar ile ilgili olan hususlar belirtilmiştir. Peki, bir adayın POMEM başvurusu yapması için hangi özelliklere sahip olması gerekir? Başvuru şartları nelerdir?

POMEM’lere Başvurmak İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler

POMEM Aydın

32 POMEM bulunmakta ve bu merkezlerin tamamında, standartlar çerçevesinde eğitimler verilmektedir. Verilen eğitimlerde adayların belirli özelliklere sahip olması gerekir. Bu özellikler ise aşağıdaki gibidir.

 • Adayların göz numaralarının 2 numaranın üzerinde olmaması gerekir.
 • Vücut kitle endeksinin POMEM’ler için önemi çok büyüktür. Bu nedenle endeksin değerinin 18 ile 27 arasında olması gerekir.
 • Adayların, belirlenen KPPS sınav modüllerinden, belirlenen puanı alması gerekir.
 • Herhangi bir suçtan, 1 yıldan fazla süreyle hüküm giyilmemiş olunması gerekir.
 • Kadın adayların boyunun en az 1.62 cm olması gerekir. Erkek adaylarda ise bu şart, 1.67 cm’dir
 • Yaş sınırları ise değişkenlik gösterir. Ancak 18 yaşının doldurmuş olunması ilk şarttır. Bundan sonraki yaş sınırlamalarına da adayın uyması zorunludur.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kimse, POMEM başvuru hakkında sahip değildir.
 • Önlisans veya lisans fark etmeksizin, adayların yüksekokul mezunu olması gerekir.

Yukarıdaki özelliklere sahip olan ve şartları yerine getiren adaylar, POMEM başvurusu yapmaya hak kazanırlar. Bunların yanında diğer şartlar da bulunur. Bu şartların detayları ile birlikte öğrenilmesi gerekir. Başvuru sonucunda eğitim alacak olan adayların merkezlerinden bir tanesi de, Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak karşımıza çıkar. Bu merkezin yanı sıra, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde 32 farklı merkez de bulunmaktadır.


Hakkında Erdem Keleş

Kontrol Et

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Adana POMEM olarak bilinen Kemal Serhadlı Polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir