Home / Polis Alımları / Aksaray Şehit Önder Güzel Polis Meslek Eğitim Merkezi
Aksaray Şehit Önder Güzel Polis Meslek Eğitim Merkezi

Aksaray Şehit Önder Güzel Polis Meslek Eğitim Merkezi

Polis Meslek Eğitim Merkezleri’nden bir tanesi olan Aksaray Şehit Önder Güzel Polis Meslek Eğitim Merkezi, polis memuru adaylarına 6 aylık bir süreçte eğitim vermektedir. POMEM ise, bu merkezlerinin genel isminin kısaltmasıdır. Peki, POMEM bünyesinde eğitim alabilmek için, hangi niteliklere sahip olunması gerekir? Başvuru şartları nelerdir? Sizlere sahip olunması gereken niteliklerden bahsetmeye çalışalım.

POMEM İçin Sahip Olunması Gereken Nitelikler

Aksaray Şehit Önder Güzel POMEM

Polis Akademisi bünyesinde bulunan ve 32 farklı merkezi olan POMEM, Emniyet Teşkilatı’nın gereksinim duyduğu polis memurlarını nitelikli olarak yetiştirmek için faaliyet yürütmektedir. 4 yıllık bir üniversite mezunu olması gereken adaylar için herhangi bir bölüm şartı da belirtilmemiştir. Peki, POMEM için başvuru sürecine geçmeden önce, hangi niteliklere sahip olunması gerekir?

  • Kadın ve erkekler ayırt edilmeksizin, POMEM başvurusu yapabilmektedirler.
  • POMEM başvurusu yapabilmek için, öncelikli olarak 4 yıllık üniversitelerin tamamlanması gerekir.
  • POMEM başvurusu yapabilmek için üst sınır, 30 yaştır. Adayların, 30 yaşından gün almamış olması gerekir.
  • Kadınların en az 1.62 cm, erkeklerin ise en az 1.67 cm boya sahip olması gerekir.
  • POMEM sürecinde veya öncesinde kesinlikle bir ödeme yapılmamaktadır.
  • Eğitimler sırasında, öğrencilerin her biri için, 450-500 TL civarında bir harçlık verilmektedir.
  • Gözü 2 numaradan büyük olan adaylar, başvuru yapamamaktadır.
  • POMEM sürecinde, “Fiziki Yeterlilik” etabında hazırlanan parkurlar, adayların yeterliliklerini ölçmektedir. Bu nedenle eğer yeterlilik düzeyini geçemeyeceğini düşünen bir aday var ise, adayın daha önce çeşitli kurslara giderek, parkura hazırlanması gerekir. Bu zorunlu değil, isteğe bağlı bir durumdur.

Polis Akademisi bünyesinde yer alan Polis Meslek Eğitim Merkezleri, polis memuru adaylarını, en nitelikli şekilde yetiştiriyor ve Emniyet Teşkilatı’nın bünyesine kazandırıyor.

Aksaray POMEM

Polis Meslek Eğitim Merkezleri arasında yer alan Aksaray Şehit Önder Güzel Polis Meslek Eğitim Merkezi, gerekli şartlara sahip olan polis memuru adaylarını, 6 aylık bir süreçte eğitmektedir. Merkezlerin seçimi, Polis Akademisi tarafından yapılır. Ancak her zaman kişinin yaşadığı yere yakın olan POMEM tercih edilmeyebilir. Bazı durumlarda, uzak bölgede yer alan POMEM de tercih edilebilir. Bu nedenle süreç tamamen Polis Akademisi’nin inisiyatifine bağlıdır.


Hakkında Erdem Keleş

Kontrol Et

Polis Birimleri

Polis Birimleri

Polis Birimleri Türkiye’de ilk kurulan Emniyet Genel Müdürlüğü, 10 Nisan 1845 tarihinde kurulmuş olup; Türkiye …

2 Yorumlar

  1. Aksaray Polis Meslek yüksek Okulu 2020 taban puanı ne olacak çok merak ediyorum polislik benim hayalim pandemi sürecinden etkilenmeyiz inşallah. Son yıllarda 270, 260, 250 diye giden taban puanlar var sanırım bu yılda 250 taban puanla alım yapacaklardır diye bir beklentim var.

  2. Mülakatta sorulan sorular hakkında çok endişeliydim ama benim girdiğim dönemde karşımdaki heyet ne kadar sıkıştırsada hep kendimden emin ve dürüst yanıtlar verdim. Çekinmeyin hiç arkadaşlar net konuşun, düşünme yada kem küm yapmayın heyet karşısında heyecanlanıp, karşılığını görürsünüz bu dediklerimi dikkate alırsanız. Harika bir yer gerçekten parkurda zemin biraz kaygan dikkat edin ona yeter ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir