Home / Polis Alımları / Afyonkarahisar Polis Meslek Eğitim Merkezi
Afyonkarahisar Polis Meslek Eğitim Merkezi

Afyonkarahisar Polis Meslek Eğitim Merkezi

Emniyet Teşkilatı’nın gereksinimlerinden olan polis memurlarının yetiştirilmesi, bilinçlendirilmesi, eğitimlerinin verilmesi ve nitelikli memur olmalarının sağlanması için açılan eğitim merkezleri, Polis Meslek Eğitim Merkezleri’dir. Afyonkarahisar Polis Meslek Eğitim Merkezi de, bu merkezlerden bir tanesi olur. Peki, bu merkezlere katılmak için, hangi özelliklerin polis adaylarında bulunması gerekir? Şimdi sizlere bunlardan bahsetmeye çalışalım.

Polis Meslek Eğitim Merkezlerine Katılma Şartları

Polis adaylarının, nitelikli bir polis olarak yetiştirilmesi için açılan bu eğitim merkezleri, Polis Akademisi bünyesine dahildir. Her yıl belirli periyotlarda bünyesine yeni polis memurları kazandıran Polis Akademisi, POMEM olarak bilinen Polis Meslek Eğitim Merkezleri’nde üç aşamadan oluşan eğitimler vermektedir. Bu üç aşama ise; “Ön Sağlık Kontrolü”, “Fiziki Yeterlilik” ve “Mülakat” olarak belirlenmiştir. Adayların polis memuru olabilmek için bu aşamaları başarılı bir şekilde geçmesi gerekir. Peki, Afyonkarahisar Polis Meslek Eğitim Merkezi bünyesinde eğitim almak için, adayların hangi şartlara sahip olması gerekir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması,
  • Bir Yüksek Öğretim kurumundan, 4 yıllık mezun olunması,
  • Askerlik görevini yerine getirmemiş erkek adaylar ve kadın adayların 27 yaşından gün almamış olması,
  • Askerlik görevini yerine getirmiş erkek adaylar ile kadın adayların, 29 yaşından gün almamış olması,
  • Erkek adayların en az 1.67, kadın adayların ise 1.65 boy uzunluğuna sahip olması,
  • Sağlık Yönetmeliği içerisinde belirtilen şartların tamamının taşınmış olması.

Yukarıda adı geçen şartlar ve diğer gereklilikler, polis memuru adaylarında bulunması gerekir. Bu şartların bulunması durumunda, POMEM için gerekli olan başvurular yapılabilmektedir.

Eğitim Merkezlerinde Nasıl Bir Eğitim Veriliyor?

Günümüzde gençlerin en önemli iş olanakları ve meraklarından biri de, polis olmaktır. Her yıl belirli bir sayıda polis alımı yapılarak, bu şekilde gençlere yeni iş olanakları oluşturulur. Oluşturulurken de, gerekli olan tüm eğitimler verilir ve Polis Akademisi için nitelikli güvenlik görevlileri eğitilir. Böylece ülkedeki refahın sağlanması açısından tüm çabalar sarf edilmiş olur. Peki, polis eğitim merkezlerinde nasıl bir eğitim verilmektedir?

  • Türkiye’nin Her Yerinden Aday: 32 farklı eğitim merkezi bulunmakta ve bu merkezlerde polis adayları yetiştirilmektedir. Aynı zamanda diğer illerden tüm eğitim merkezlerine başvuruda bulunmak mümkündür.
  • Özel Harekat Polislerinden Eğitim: Özel harekat polisleri tarafından verilen eğitimlerde, poligonlar, özel etaplar ve daha pek çok alan bulunur. Adayların bu alanlardan başarılı bir şekilde geçmesi gerekir.
  • Yakın Dövüş Eğitimleri: Judo, karate ve tekvando gibi yakın dövüş sanatlarının pek çoğu, bu eğitimler sırasında adaylara öğretiliyor.
  • Çeşitli Dersler Veriliyor: Hukuk, psikoloji ve halkla ilişkiler gibi pek çok dersin eğitimi POMEM sırasında adaylara veriliyor.

Yukarıda da net bir şekilde görüldüğü gibi Afyonkarahisar Polis Meslek Eğitim Merkezi bünyesinde polis adaylarına pek çok eğitim verilmektedir. Yalnızca teknik eğitimler değil, psikolojik olarak yaşamın gerekliliklerine göre de çeşitli bilgilendirmeler yapılıyor. Bu şekilde adaylar yeterliliklere göre polis eğitim merkezlerine yerleştiriliyor.


Hakkında Erdem Keleş

Kontrol Et

Polis Birimleri

Polis Birimleri

Polis Birimleri Türkiye’de ilk kurulan Emniyet Genel Müdürlüğü, 10 Nisan 1845 tarihinde kurulmuş olup; Türkiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir