Home / Polis Haberleri / 2020 YILLIK ATIŞ EĞİTİMİ BAŞLADI
atış eğitimi
emniyet atış eğitimi

2020 YILLIK ATIŞ EĞİTİMİ BAŞLADI

İyi bir polis memuru olabilmenin en önemli fiziksel ve psikolojik şartlarından bir tanesi de başarılı atışlar yapabilmektir. Sahada başarı sağlayabilmek için öncelikle perde arkasında yeterince antrenman yapmış olmak tecrübe ve bilgi sahibi olmak gerekir. Bir atış düşündüğümüzden çok daha fazla teknik detay içermektedir. Nefes kontrolü, parmağı tetiğe yerleştirmek, vücut sarsılmasını düzenlemek, doğru biçimde nişan almak, silah ve bilek açısı … Polis memurları tüm bu teknik detayları öncesinde tecrübe ederek sahaya çıkarlar. Çünkü tüm bunlar bilişsel zincirleme bir düşünme gerektirir ve sahada bunu hesaplayabilmek için yeterince vakit yoktur . Onun yerine tüm bunlar bilinçaltı (incognito) dediğimiz bölgede refleksif olarak gerçekleştirilir. Bir memur silahını yaklaşık 3 sn de çekerken 1 sn gibi bir sürede atışını gerçekleştirir. Tüm bu sebeplerden dolayı Polis Akademisi her yıl tabanca, MP-5 otomatik tabanca, kalaşnikof ile yıllık atış eğitimi vermektedir. Lakin içerisinde bulunduğumuz 2020 yılında Kovid-19 sebebiyle eğitimler aksamış ve 1 Temmuz 2020 tarihinde yeniden başlatılmıştır.
Yoğunluğun önüne geçme ve salgının eğitim gören personeller ya da eğitimcilere etki etmemesi adına eğitim alan personeller belirli günlere bölünmüş olup her gün farklı bir grubun atış eğitimin gerçekleştirmesi sağlanacak hale gelmiştir.
Başkanlığın Teşkilat genelinde tüm ülkenin en iyi şekilde almış olduğu önlemleri Emniyet Hizmetleri Personelleri de aynı şekilde almış olup maske ve dezenfektan ile eğitimlerine devam etmektedirler. Bununla birlikte atış eğitimi alan tüm personellerin sosyal mesafelerine uyarak birbirleri arasında en az 1.5 metre uzaklıkta olması da Başkanlığın atış sahası yapmış olduğu önlem amaçlı düzenlemelerle gerçekleştirilmiştir.
Kovid-19 sebebi ile yapılmakta olan yeni düzenlemelere uyum sağladıktan sonra 1 Temmuz 2020 tarihinde yeniden başlatılan atış eğitimlerinde atış eğitimi alan personellerle birlikte Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr . Yılmaz ÇOLAK da katılım sağlamıştır. Polis Akademisi Başkanının atış eğitimleri katılımı ile düzenlenmekte olan kurban kesimi merasimi ile ilk olarak bu yıl hizmete geçmiş olan Polis Akademisi Başkanlığının Gölbaşı Yerleşkesindeki Trablus ve Tunus Poligonlarında gerçekleşmekte olan personeller için atış eğitimi halen personeller için devam etmektedir.


Hakkında Gamzenur Aydın

Kontrol Et

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kemal Serhadlı Polis Meslek Eğitim Merkezi

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Adana POMEM olarak bilinen Kemal Serhadlı Polis …

2 Yorumlar

  1. Gözlük kullanıyorum ve polis akademisine başvurmak üzereyim. En çok çekindiğim konu gözlerimdeki miyop bozukluğu. Polis akademisinde verilen atış eğitimleri kaç metre üzerinden yapılıyor. Sizin görüşlerinize göre göz bozukluğu bana sorun yaratır mı?

    • Atış eğitimleri 5, 10, 15 ve 20 metreler üzerinden yapılıyor. Sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Çünkü çoğu atış eğitimi koruyucu gözlük ile yapılıyor ve tüm adaylar bu gözlükler ile atış yapıyor. Fakat atış sırasında lens kullanmanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir