Home / Polis Haberleri / Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Kararları
yaş kararları
Yüksek askeri şura kararları

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Kararları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında gerçekleştirilen bu yıl ki  Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının ardından alınan kararları imzaladı.

Erdoğan sosyal medya  hesabından yapmış olduğu paylaşım ile  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YAŞ kararlarını imzaladığı ana ilişkin fotoğraf ile karar ile birlikte alınmış olan maddeler öğrenilmiş oldu

Erdoğan’ın Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu tarafından takdim edilmiş olan  Şura kararlarını imzaladığı  sıra da , Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birlikte karar ve imza anlarında  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan da hazır bulunuyordu .

Alınan kararlar ile birlikte imzalanmış olan Yüksek Askeri Şura kararları şu şekildedir:

 

 

Alınan kararlar

İletişim Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler, görev süresi uzatılacaklar, kadrosuzluk ve yaş haddinden emekliye sevk edileceklerin durumlarının görüşüldüğü belirtildi.

Kararların, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“30 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş, 35 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 294 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatılmıştır. 30 general ve amiral, kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla emekliye sevk edilmiştir. Halen 226 olan general ve amiral sayısı, 30 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla da 247 olacaktır.

30 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığından Korgeneral Metin Gürak orgeneralliğe, Tümgeneral Veli Tarakcı korgeneralliğe terfi ettirilmiştir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Koramiral Ercüment Tatlıoğlu oramiralliğe, Tümamiral Aydın Şirin koramiralliğe terfi ettirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığından tuğgeneraller Tevfik Algan, Halil Soysal, İdris Acartürk, Zorlu Topaloğlu, Muammer Alper, Emre Tayanç, Hakan Öztekin, Davut Ala ve Sıtkı Varlı tümgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından tuğamiraller Ayhan Gedik ve Mustafa Kaya tümamiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından tuğgeneraller Yaşar Kadıoğlu ve Hüseyin Duman tümgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir.”

Bir üst rütbeye yükselen, görev süreleri uzatılan general, amiral ve albayların yeni rütbe ve görevlerinin hayırlı olması temennisinde bulunulan açıklamada, büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak emekliye ayrılacak general, amiral ve albaylara hizmetlerinden dolayı teşekkür edildi.

Bununla birlikte YAŞ kararları kapsamında, Orgeneral Metin Temel ve 2. Kolordu Komutanı Zekai Aksakallı kadrosuzluk nedeni ile emekliye sevk edildi.


Hakkında Gamzenur Aydın

Kontrol Et

Polis Birimleri

Polis Birimleri

Polis Birimleri Türkiye’de ilk kurulan Emniyet Genel Müdürlüğü, 10 Nisan 1845 tarihinde kurulmuş olup; Türkiye …

2 Yorumlar

  1. Sadece birkaç sene önce bu ülkede görevden uzaklaştırmalar yaşanmış olsada buna rağmen memleketini seven vatan evlatları yetişmeye devam ediyor. Asker ve Polis sayımız ülke olarak yeterli olduğu gibi kadro olmadığı için emekliye sevk edilebiliniyor yaşı gelenler gönül rahatlığıyla.

  2. Bazı meslekler vardır emekli olmaları gerekir ama şanlı polislik ve askerlik mesleklerinde emekliliklerde uzatma olabiliyor ve şahsi fikrim doğru bir karar. Kolluk kuvvetlerinin beyin takımı tecrübeli ellere emanet edilmeli bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir