Home / Polis Alımları / Bekçilik / Bekçilik Alımlarında Engel Olan Hastalıklar
bekcilik
bekci alımları

Bekçilik Alımlarında Engel Olan Hastalıklar

Sokakların ve çarşıların güvenliğini sağlama görevi ile mesleklerini sağlamakta olan bekçilerin bekçilik mesleğine seçilmeden önce uyması gereken pek çok zorlayıcı şartlara uyma zorunlulukları bulunmaktadır. Bu zorlu şartlar beden hareket uyumu , kondisyon , diksiyon ve fiziksel görünüm gibi pek çok kritere  uyum sağlama potansiyeline sahip olan adaylara yönelik belirlenen şartlardan biride sağlık durumlarıdır.

Emniyet Genel Müdürlüğü net bir şekilde yayımladığı bildiriminde hangi hastalıkların bekçi olmaya engel olduğunu belirtilmiştir.

Bu hastalıklar ve nedenleri şu şekildedir:

Düzeltilmeyen bel ,boyun, göbek, karın ve kasık fıtıkları bekçilik yapmaya engel sayılmaktadır.

Bekçilik mülakatlarına katılıp bekçilik için aday olmadan önce vücuduna dövme yaptırmış olan adaylar eğer bekçilerin yazın giyiyor oldukları yazlık kıyafetlerde dövme gözükmüyor ise dövme bekçi olmaya engel gözükmez ama eğer yazlık kıyafette de gözüken bir dövme ise adayın bekçi olması söz konusu değildir. Emniyet Genel Müdürlüğün yayımlamış olduğu sağlık genelgesinde gereklilikten dolayı ortaya çıkan bir madde ise ;  uzaktan personele bakıldığında personeli tanımlayabilecek dövme maddesinin temel nedeni Emniyet Genel Müdürlüğü için çalışmakta olan personelin dışarıdan gelebilecek olan saldırılara karşı uzaktan tanınmamasını sağlamak ve Emniyet Genel Müdürlüğü için çalışmakta olan personellerin dışarıda sadece Emniyet Genel Müdürlüğünü temsil eden ögeleri bulundurması gerekliği yine bu ilecek belirgin iz, yara ya da ben oluşu bekçi olmak için bir engel olarak gözükmektedir. Aynı zaman da çenenin geriliği ya da ileri oluşu da uzaktan bekçiye bakıldığı zaman bir tanınma söz konusu olacağı için bekçi olmalarının söz konusu olmadığını açık ve net bir şekilde bildirmişlerdir.

Bekçilik adaylarının sağlıklı gözükmesi Emniyet Genel Müdürlüğü için oldukça sağlıklı bir görünümün sağlıklı bir diş yapısıyla oluşabileceğini bilen Emniyet Genel Müdürlüğü özellikle de ön dişlerde var olmakta olan eksiklikleri bekçi olmak için bir engel olarak görmektedir. Yapılmış olan dolguları eksik diş olarak görmemektedir.

İşitme ve duyu organlarının kaybı ile birlikte hipertansiyon hastaları ve kalp ritim bozukluğu rahatsızlığı mevcut olan adayların da bekçi olması yönetmeliğe göre söz konusu değildir.

Renk körlüğü de dahil olmak üzere göz ile ilgili meydana gelmekte olan tüm göz kusurları bekçi olmaya engeldir.

Emniyet Genel Teşkilatı çalışan personellerin sadece fiziki görünümlerinin sağlıklı olup olmadıklarına değil aynı zamanda iç sağlığına da dikkat etmektedir. Bu yüzden çeşitli bağırsak rahatsızlıkları dahil , seviyesi belirli miktarın üstünde olan troid hastaları , sarılık, karaciğer yağlanması, Hepatit B, Hepatit C, safra kesesi taşı ya da ameliyetı veya anemi hastalarının bekçi olması yönetmeliğin aldığı karara göre uygun değilidir.

 


Hakkında Gamzenur Aydın

Kontrol Et

Pöh parkuları

PÖH Nasıl Olunur

Polis Özel Hareket Dairesi Başkanlığı’na bağlı; banka soygunu, terör, rehine, baskın ve olağanüstü durumlarda devreye …

2 Yorumlar

  1. Koluma yaptırmış olduğum dövmeyi sildirdim. Haliyle kolumda izi kalmış oldu. İz uzaktan bakınca çok belirgin değil fakat yine de bir iz sonuçta. Ayrıca izin tamamı değil sadece bir kısmı görünüyor tshirt altından. Bekçiliğe problem teşkil eder mi bu iz?

  2. Kenan Bey Sorun olacağını düşünmüyorum. Bu dövmeler genellikle görevlinin tanınmasını engellemek amacıyla istenmiyor. Kaldı ki sizde sadece izi var ve çok belirgin değil demişsiniz. Sorun olacağını sanmıyorum fakat yine de yetkili mercilerden bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir